G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCISeniorzy z Inowłodza rozpoczęli walkę z dziadurzeniem

Seniorzy z Inowłodza rozpoczęli walkę z dziadurzeniem

„Niech wejdzie i usiądzie” – tak, często spotykamy się z bezosobowymi zwrotami kierowanymi do nas, osób starszych w przestrzeni publicznej – opowiadali uczestnicy warsztatu o słowach i godności, który odbył się w Inowłodzu. Ta bezosobowa forma, protekcjonalny język, „tykanie” to dziadurzenie czy dyskryminująca forma komunikowania się z osobami starszymi.

Celem warsztatu jest zdobycie umiejętności świadomego reagowania na dziadurzenie kierowanego do osób starszych i do osób w ich otoczeniu, poznanie negatywnych konsekwencji dziadurzenia oraz świadomego używania niedyskryminującego języka, w jakim mówią o osobach starszych w ich otoczeniu.

Barbara Opacka – Bardzo dobry warsztat, świetne panie trenerki , trafione ćwiczenia w nasze potrzeby. Zyskaliśmy nowe spojrzenie na pojęcie tożsamości, nabyliśmy umiejętności zachowań asertywnych w sytuacjach ageizmu. Musimy przekazać społeczności lokalnej nabytą wiedzę i umiejętności ,bo nie każdy wie ,że kotka też można zagłaskać na śmierć, a osobę dojrzałą ranić słowami.

Krystyna Paprotka – Fantastyczne zajęcia. Znów powiększyliśmy swoją wiedzę. Super trenerki uczyły nas asertywności wobec osób, które świadomie lub nie ranią słowami starsze osoby. Dziękuję organizatorom.

Warsztat poprowadziły Lena Rogowska-Lewandowska i Barbara Imiołczyk, doświadczone trenerki antydyskryminacyjne.

Warsztaty był pierwszym działaniem realizowanym w ramach projektu „Język wobec starości – szacunek w praktyce”. Spośród uczestników warsztatu zostanie wyłonionych co najmniej dwoje ambasadorek/ambasadorów kampanii społecznej  mającej ograniczyć przyczyny dziadurzenia, uświadomić jego negatywne skutki dla funkcjonowania osób  starszych, nauczyć niedyskryminujących form językowych i asertywnego reagowania na dziadurzenie oraz stworzyć sieć lokalnych organizacji i instytucji przeciwdziałających dziadurzeniu prowadzonej na terenie Inowłodza.

Realizatorem projektu „Język wobec starości – szacunek w praktyce” jest Stowarzyszenie „Forum 4 Czerwca”, działania finansowane są z Funduszy EOG z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. W Inowłodzu partnerem jest Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH