Wernisaż Mirosława Grzelaka na zamku

0
393
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Reklama

12 marca w Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu odbyła się  wystawa i wernisaż pt. “W stronę sacrum”, której autorem był artysta Mirosław Grzelak.

Mirosław Grzelak studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1980 – 1985. Uzyskał dyplom w 1986 r. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 1987 r. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach. Miał osiem wystaw indywidualnych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i aranżacją wnętrz. Szczególną uwagę poświęca ikonie i mozaice. Nieobce są mu działania mające charakter instalacji, a także grafika, rzeźba i tkanina artystyczna. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jego prace znajdują się w obiektach sakralnych, w instytucjach i w posiadaniu osób prywatnych, w Polsce i za granicą. Wykonał kilkanaście dużych kompozycji w technice mozaiki. W kilku przypadkach jest projektantem i wykonawcą całego lub prawie całego wystroju wnętrz sakralnych.

Mirosław Grzelak brał udział w międzynarodowej konferencji i wystawie “Ikona dziś”, która odbyła się w Warszawie w 2008 roku. Jego autorskie dzieło, inspirowane ikoną – wystrój kaplicy w Domu Generalnym Zgromadzenia Braci Dolorystów w Józefowie k. Otwocka, zostało zaprezentowane w ramach konferencji, podczas wizyty jej uczestników w trzech wybranych – współczesnych obiektach sakralnych.

Z jego inicjatywy powstało kilka miejsc przeznaczonych do ekspozycji sztuki przy obiektach sakralnych. W rozwój dwóch z nich szczególnie się zaangażował, co zaowocowało zorganizowaniem dziesiątek różnorodnych wystaw. Są to: galeria “Aula Jana Pawła II” przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Łodzi – Andrzejowie, działająca od 1999 roku i galeria “U braci” przy Domu Generalnym Zgromadzenia Braci Dolorystów w Józefowie k. Otwocka, działająca od 2005 roku.

więcej na www.mirek-grzelak.pl

 

W stronę sacrum. Rysunek, malarstwo.

Prezentowane prace w galerii na inowłodzkim zamku stanowią, między innymi, wybór rozpoczętego w latach dziewięćdziesiątych, realizowanego głównie w technice monotypii  (jednej odbitki), cyklu Szukając Oblicza. Uzupełnione są obrazami inspirowanymi ikoną i paroma projektami mozaik, powstałymi po 2001 roku.

Są to prace o tematyce religijnej, dla których punktem odniesienia była ikonografia postaci Chrystusa oraz lektura Biblii. Odnajdziemy w nich nawiązania m.in. do Całunu Turyńskiego, Mandylionu i tradycyjnego motywu chusty św. Weroniki. Fascynujące jest śledzenie jak w sztuce na przestrzeni wieków przedstawiano Chrystusa, począwszy od malowideł w katakumbach, poprzez ikony aż do sztuki współczesnej. Rodzi się pytanie – które wizerunki są najbliższe Osoby? Które są najwierniejsze pierwszym przedstawieniom? Czy różne, zachowane do dzisiaj – nie ręką stworzone obrazy – naprawdę są bliskie pierwowzorowi? Oczywiście, pytania te przekraczają granice sztuki, wchodząc w obszar wiary i teologii. A może prawdziwego Oblicza należy szukać w innych ludziach lub w swoim sercu? Próbą poszukiwania i medytacji nad Obliczem są prezentowane wizerunki. Zapewne subiektywne i niedoskonałe, ale wyrosłe na glebie wieloletniego kontaktu ze sztuką sakralną. Powstawały one również często przy okazji projektowania moich większych prac w kościołach. Świadom jestem, że nawiązując do Oblicza Chrystusa, zaledwie próbuję dotknąć Tajemnicy. Zachęcam artystów do podejmowania takiego tematu, takiego wyzwania…

Dla mnie przedstawienie postaci Chrystusa jest nieodłącznie związane z chrześcijaństwem, bo mówi o wcieleniu Boga. może tylko nieco ewoluować forma plastyczna tych przedstawień tak jak zmienia się świadomość ludzi.

Mirosław Grzelak

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.