XX Hubertus Spalski – program imprezy

0
173

XX Hubertus Spalski – odbywający się w dniach 26-27 października 2019 roku w miejscowości Spała, w województwie łódzkim – to największa otwarta impreza myśliwska i jeździecka w Polsce.

Wydarzenie gromadzi w sumie kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i coraz więcej turystów, przyjeżdżających z całej Polski, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”. Hubertus Spalski to dla uczestników okazja do zapoznania się z kuchnią myśliwską, ubiorem i sprzętem myśliwskim, bogatą kulturą łowiecką. Służą temu stanowiska promocyjno-edukacyjne, koncerty muzyki myśliwskiej i inne atrakcje towarzyszące – pokaz jeźdźców, sokolników i kynologów. Tegoroczny XX Hubertus Spalski odbywać się będzie ze znacznie ciekawszym niż dotychczas programem, który akcentować ma przede wszystkim ważną rolę kulturową łowiectwa i jeździectwa oraz znaczenie dziczyzny jako niezwykle zdrowego i smacznego mięsa, mało ciągle znanego wśród Polaków.

Główną atrakcją dla mieszkańców Spały, turystów i gości Hubertusa Spalskiego będzie Jarmark Hubertowski. Rozpoczynająca się już od godziny 10 rano w centrum Spały impreza pozwoli kupić akcesoria myśliwskie i jeździeckie, ale także np. wina łowieckie i nalewki, tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy. Nie zabraknie okazji do interakcji m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zaprasza całe rodziny do leśnego zakątka – pełnego zagadek, wiedzy, konkursów i ciekawostek. Na estradzie występować będą zespoły muzyczne, m.in. Reprezentacyjny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka oraz Wacław Masłyk z zespołem „Żubrosie”.

Podczas Jarmarku Hubertowskiego Kulinaria Spalskie zaprezentuje m.in. Jakub Wolski, uczestnik programu „Hell’s Kitchen”, felietonista „Łowca Polskiego”, Szef kuchni specjalizujący się w dziczyźnie. W DZIKIM FOOD TRUCK’U zamówić będzie można wyjątkowego dzikiego burgera, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Kucharzem zaprasza na spalską zupę myśliwską pachnącą grzybami   serwowaną z wielkiego kotła.

Przez cały pierwszy dzień imprezy w centrum Spały odbywać się będzie Jarmark Hubertowski, Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich, a w Hotelu Prezydent II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. prof. Andrzeja Rokickiego.

Prawdziwym widowiskiem będzie drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Jeździecki. Tego dnia na łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) zjeżdżają miłośnicy jeździectwa. Najważniejsza jest tradycyjna pogoń „za lisem”, ale program niedzielny przewiduje też pokazy jeździeckie, zaprzęgów, konkursy, gry i zabawy z koniem – przy udziale publiczności, oczywiście odbędzie się także część druga Jarmarku Hubertowskiego i na zakończenie zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

Głównymi organizatorami imprezy są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz (na której terenie leży Spała). Hubertus został wsparty organizacyjnie tym razem m.in. także przez Redakcję „Łowca Polskiego”, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Radomiu, Stowarzyszenie „Spalski Hubertus Jeździecki” oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego.

Film promujący wydarzenie: https://www.youtube.com/watch?v=s9lWX6YBz6k

Tegoroczny Hubertus w Spale został objęty Patronatami: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego oraz Łowczego Krajowego Alberta Kołodziejskiego.

Relacja z poprzedniego roku, z dnia jeździeckiego, polecamy:

PROGRAM WYDARZENIA:

26 października 2019 r. /sobota/

07:00   Hubertowska Msza Polowa

07:30   Apel na łowy – zbiórka myśliwych

08:00 – 13:00 Polowania hubertowskie

08:30 – 14:00 II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego

10:00 – 15:00 Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich

10:00 – 17:00 Jarmark Hubertowski

11:00 – 17:00

• Kulinaria Spalskie

–  pokaz kulinarny i degustacja dziczyzny: spalska zupa myśliwska pachnąca grzybami od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi

–  Dziki Food Truck

– Konkurs – Zjedz KILOGRAMOWEGO dzikiego burgera

• Koncerty muzyczne w wykonaniu

– Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego

– Wacława Masłyka z zespołem „Żubrosie”

– Zespołu Folklorystycznego z Gminy Inowłódz „Królowianie”

– Laureatów II Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego

13:30 – 14:00 Zakończenie polowania

15:00 – 15:30 Ogłoszenie króla i wicekrólów polowania Hubertus Spalski 2019

27 października 2019 r. /niedziela/

HUBERTUS JEŹDZIECKI (tereny łąk nadpilicznych)

10:00   Rozpoczęcie Jarmarku Jeździeckiego

Przywitanie zwycięzców poprzednich edycji gonitwy za lisem Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego

11:00 – 12:00 Odprawa – rejestracja jeźdźców i koni

12:00 – 13:00 Uroczyste otwarcie Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego

13:00 – 13:30 Prezentacja uczestników i koni biorących udział w gonitwie – wyjazd w teren

13:30 – 15:00 Pokazy jeździeckie, zaprzęgów, konkursy, gry i zabawy z koniem – przy udziale publiczności

15:00   Powrót jeźdźców z terenu

15:30   Gonitwa Główna – pogoń za lisem

16:00   Kabaret „Szkoda łez”

          Zabawa przy zespole Metius

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

13 − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.