4 maja – Dzień Świętego Floriana. Zobacz galerię kapliczek

0
1891
Reklama

W dniu 4 maja czcimy Świętego Floriana – jednego z czterech – obok św. Stanisława, św. Wojciecha i św. Wacława; głównych patronów Polski, a jednocześnie patrona ludzi ognia – strażaków, kominiarzy i hutników.

Święty Florian urodził się w Enns w 250 roku. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci.

4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników Laterańskich wg. Reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół p.w. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedeki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zdecydowano o wybudowaniu świątyni.

W ikonografii św. Florian przedstawiany jest zazwyczaj w stroju rzymskiego oficera, trzymającego naczynie z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Do około XVI w. zwyczajowym przedstawieniem świętego był mężczyzna ubrany jedynie w strój rzymskiego żołnierza. Dopiero nowe wyobrażenie ukształtowane w krajach niemieckich spowodowało przedstawienie go jako „rzymskiego strażaka”. Czasami zdarzają się jego przedstawienia w postaci księcia, mające na celu ukazanie opiekuńczej roli patrona nad losem całego kraju lub społeczności. Zwłaszcza na początku kultu Florian przedstawiany był w zbroi z epoki, co świadczyć miało o obronnym charakterze jego patronatu. Bywa, że święty w ręku trzyma dodatkowo chorągiew. Jego indywidualnymi atrybutami są: kamień młyński, chorągiew, orzeł, tarcza, naczynie pożarnicze (dzban z wodą, często trzymany przez małego aniołka – putto) i palący się dom.

W wielu miastach, miasteczkach i wsiach polskich pojawiły się również przedstawienia św. Floriana w postaci rzeźb, płaskorzeźb i figur, stawianych na cokołach lub w kapliczkach, umieszczanych na murach miasta, domach, kościołach lub miejskich fontannach; w celu zapewnienia ochrony zabudowań przed pożarem, burzą, powodzią i innymi kataklizmami. W galerii przedstawiamy kilkadziesiąt przedstawień św. Floriana z Krakowa – miasta gdzie narodził się kult świętego w Polsce, z terenu Gminy Inowłódz i innych miast, miasteczek, wsi polskich.

autor: Tomasz Iskierka

Reklama