Astygmatyzm to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Sprowadza się do zniekształcenia widzenia, które jest efektem niesymetryczności rogówki oka.
Krzywizny w rogówce powinny być równe u osób, które zmagają się z astygmatyzmem. Taka rogówka powinna wyglądać mieć nieco elipsowaty kształt. To właśnie jest powodem, że nie jest ona w stanie prawidłowo ogniskować promieni świetlnych. Powoduje to, że obraz widziany jest rozmazany. Sam astygmatyzm niekiedy występuje samodzielnie. Bardzo często jest jednak spotykany w towarzystwie krótkowzroczności oraz nadwzroczności. W innych przypadkach astygmatyzm jest efektem mechanicznego uszkodzenia oka. W takich przypadkach można mówić o astygmatyzmie nieregularnym. Jeżeli chcemy skorygować wadę, należy zastanowić się nad soczewkami kontaktowymi. Sam astygmatyzm załamuje lub rozmywa widzenie obiektów znajdujących się blisko człowieka, jak i te, które są daleko. Skutkiem tego typu wady mogą być bóle w okolicach skroni oraz suchość gałki ocznej,co wiąże się z jej podrażnieniem.
Pierwsze objawy świadczące o tym, że powinniśmy zastanowić się nad wizytą u okulisty to widzenie za tak zwaną mgłą. Często pojawiają się też uczucie bólu w okolicach głowy,szczególnie czoła. Dziecko, któremu dokucza astygmatyzm, często widzi gwiazdy w postaci plamek, trze oczy oraz je mruży. Charakterystyczne jest też widzenie linii prostych jako krzywych oraz przekrzywianie głowy i częste mruganie. Zjawiskiem niepokojącym jest też brak jednoczesnego widzenia równo ostro linii pionowych i poziomych.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy natychmiast udać się do okulisty. Astygmatyzm jest przypadłością utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Stanowi przeszkodzę zarówno w czynnościach wymagających widzenia z daleka, jak i z bliska. W przypadku najmłodszych może być przeszkodą przy nauce i powodem częstych bólów głowy. W trakcie wizyty okulisty najpewniej zaordynuje nam soczewki. To najczęściej stosowana forma wyrównywania wad. Jeśli jednak zależy nam na trwałym usunięciu astygmatyzmu, to niestety pozostają nam jedynie metody chirurgiczne lub leczenie z wykorzystaniem lasera. O ile chirurgia była jednak popularna dawniej, to dziś dużo efektywniejsze jest leczenie laserowe. Mamy tu do czynienia z większym bezpieczeństwem dla pacjenta, a sama metoda jest dużo mniej uciążliwa i inwazyjna. Najczęściej stosuje się tutaj procedury chirurgii refrakcyjnej przy zastosowaniu lasera excimerowego. Ten jest wykorzystywany do zmiany krzywizny rogówki.
Sam zabieg jest niestety płatny, gdyż nie refunduje go NFZ. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta może on kosztować od dwóch do trzech tysięcy. Zabieg jest jak wspomnieliśmy bezpieczny, i nie trwa dłużej niż trzydzieści minut. Pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza klinikę i czeka go jedynie krótka rekonwalescencja. Po niej na stałe odzyskuje normalne widzenie, bez konieczności stosowania szkieł korekcyjnych.
Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl |