sobota, 23 września, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCIBobry pustoszą lasy nad Pilicą

Bobry pustoszą lasy nad Pilicą

Od kilku lat możemy zaobserwować zwiększenie aktywności bobrów nad rzeką Pilicą nie tylko w Inowłodzu. Zwierzęta te zwalają drzewo po drzewie, tną na mniejsze kawałki, które wykorzystywane są później w budowie tam lub miejsc lęgowych. Nie patrzą czy to dąb, brzoza, olcha czy też sosna. Piłują równo jak leci. Nad brzegiem rzeki widać wydrążone w ziemi nory, które prowadzą do żeremi, w których mieszkają.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 r., bobry podlegają ochronie i Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody, wyrządzone przez nie w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich.

Źródło: PAP, Autor: map/ja

Coraz częściej zdarzają się ataki bobrów na Białorusinów, jak donoszą tamtejsze media. Przyczyn bobrzego „terroru” jest, zdaniem ekspertów, wiele – na przykład brak popytu na futro tego zwierzęcia.

 Na Białorusi bobry coraz częściej atakują ludzi – pisze niezależny tygodnik „Swobodnyje Nowosti Plus” w artykule zatytułowanym „Bobry terroryzują mieszkańców Polesia”.

W ostatnim czasie w wiosce Krasnaja Wola w obwodzie brzeskim bóbr podszedł do wiejskiego domu kultury, w pobliżu którego nocował. Sprzątaczka, wziąwszy zwierzę za psa, zaczęła je odpędzać, ale bóbr rzucił się na nią. Następnie wszedł na ganek, wykąpał się w pobliskiej fontannie, po czym skierował się ku stodołom. W końcu mieszkańcom udało się, za pomocą strugi wody zagonić bobra do najbliższego zbiornika wodnego.

Echem w całej Białorusi odbiła się historia z kwietnia, kiedy to pod Brześciem bóbr rzucił się na wędkarza, który chciał się z nim sfotografować. Gdy mężczyzna zbliżył się do zwierzęcia, to dwukrotnie ugryzło go w biodro. Bóbr trafił w tętnicę biodrową i zaatakowany wykrwawił się na śmierć jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

źródło – http://tvnmeteo.tvn24.pl

[nggallery id=21]

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS