Na cmentarzu rzymskokatolickim w Inowłodzu przy kościele św. Idziego przeprowadzono prace sondażowe, mające na celu ustalić domniemane miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.
Historia domniemanego grobu majora Hubala na miejscowym cmentarzu w Inowłodzu związana jest z rodziną Stanisława Kowalskiego urodzonego w 1902 roku oraz miejscowego księdza o tym samym imieniu i nazwisku. Ksiądz Stanisław Kowalski urodził się w 1895 r. a parafię w Inowłodzu objął w 1928 roku. Proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Inowłodzu był do 1949 roku. Według zebranych informacji był osobistym kapelanem prezydenta Mościckiego, który często przyjeżdżał do nieopodal położonej Spały.
Rodzinną historię dotyczącą miejsca spoczynku majora Hubala opowiedział Pan Paweł Beuth, który usłyszał ją od swojego teścia Jana Kowalskiego. Ojciec Jana Kowalskiego Stanisław osobiście brał udział w pochówku ciała majora Hubala. Jak opowiedział Pan Paweł przed kamerą programu „Było nie minęło – kronika zawiadowców historii” cała historia rozpoczęła się na początku maja 1940 roku. Wtedy to na prośbę księdza Stanisław pochowano w rodzinnym grobowcu rodziny Kowalskich ciało majora Hubala. W pogrzebaniu zwłok Hubala brały jeszcze udział dwie osoby: Jan Grad i Karkowski. Ksiądz Kowalski zobowiązał wszystkich uczestników pogrzebu majora Dobrzańskiego do milczenia. Tajemnica utrzymywana była przez lata.
W 1949 roku we wrześniu zmarła pierwsza żona Stanisława Kowalskiego Rozalia. Wtedy też ksiądz Kowalski wraz ze Stanisławem Kowalskim, Janem Gradem i Karkowskim przenieśli ciało Hubala w inne miejsce. Chodziło o to, że rodzinny grobowiec Kowalskich był już przepełniony i nie było miejsca w grobowcu aby pochować Rozalię Kowalską. Szczątki majora Hubala trafiły w ten sposób niedaleko muru okalającego cmentarz. W tym czasie nie było w tym miejscu żadnego grobowca.
Dopiero w latach 80-tych, gdy cmentarz się rozrastał w miejscu w którym spoczywały szczątki majora Hubala wykopano dół pod kolejny grobowiec. Według przekazu ustnego osób, które w tym czasie kopały w tym miejscu znaleziono tam dużą ilość kości. Wszystko co wykopano zostało zakopane z boku grobowca. Według posiadanych informacji w tym miejscu położono symboliczną kamienna tablica. Znajduje się ona pomiędzy dwoma dużymi grobowcami.
O zgodę na przeprowadzenie prac sondażowych wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa a prace wykonała ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939”. W trakcie prac przeprowadzonych na cmentarzu w Inowłodzu w dniu dzisiejszym odnaleziono jedynie mały fragment kości, która zostanie poddana badaniu. Prace na cmentarzu w Inowłodzu będą kontynuowane.
źródło – http://www.majorhubal.pl/
Autorem zdjęcia jest Andrzej Dyszyński.