G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDomowa i ogrodowa zieleń pod kontrolą - doradzamy jakie donice wybrać

Domowa i ogrodowa zieleń pod kontrolą – doradzamy jakie donice wybrać

Kwadratowe, okrągłe, z dziurkami i bez, kolorowe, metalowe, gliniane, a może z technorattanu? Które doniczki ogrodowe są najlepsze?

Jeżeli Ciebie również nieco oszałamia ilość dostępnych w sklepach propozycji i nie wiesz, na które doniczki się zdecydować biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz wymagania wybranych przez Ciebie gatunków roślin, to zawarte w dzisiejszym artykule rady prosto od ekspertów z Ogrodowego Salonu z pewnością będą dla Ciebie pomocne.

Donice do domowej dżungli

Jak dotąd wybierając donice do domu/mieszkania kierowałeś/łaś się przede wszystkim walorami estetycznymi? Choć chęć stworzenia spójnej aranżacji z wyglądem wnętrz jest tutaj jak najbardziej zrozumiała, to przeglądając oferty donic do wielu zastosowań (w tym również do domowego zacisza oraz ogrodu) warto zwrócić uwagę także na inne aspekty, ponieważ każda roślina ma swoje własne preferencje i sadzanie wszystkich w tych samych donicach jest najlepszym sposobem na kompletnie zmarnowanie ich dekoracyjnego potencjału oraz licznych innych walorów.

1. Detale, które mają znaczenie

Po pierwsze należy dokładnie sprawdzić cechy charakterystyczne upatrzonego modelu donicy, a więc jej wielkość, średnicę i wagę, a także fakt z jakiego materiału została ona wykonana i czy posiada jeden, bardzo cenny atrybut w postaci umieszczonych na dnie otworów. Te ostatnie mają bowiem bardzo odpowiedzialne zadanie, a mianowicie odprowadzają wszelki, ewentualny nadmiar wody, zapewniają optymalną wentylację, a ponadto także umożliwiają ziemi przesychanie oraz dotlenianie się, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.   

Betonowe donice biją rekordy popularności wśród miłośników minimalizmu 

2. Piękny rozkwit? Ten 1 zabieg Ci to umożliwi!

Chcesz by roślinność w Twoim domu wyglądała spektakularnie i zachwycała zarówno Ciebie, jak i odwiedzających Cię gości za każdym razem, gdy przekroczą oni próg Twojego domu? W takim razie wprost nie możesz zapomnieć o… drenażu! Jeśli zastanawiasz się dlaczego to tak istotne, skoro wiele osób kompletnie nie przykłada do tego wagi, to już śpieszymy z odpowiedzią.

Brak drenażu może doprowadzić bowiem nie tylko do pogorszenia się wyglądu (oraz stanu) sadzonki, ale także jej całkowitego obumarcia, gdyż uniemożliwiony jest wówczas nie tylko prawidłowy przepływ wody, ale też powietrza. Jeśli więc jednak się zdecydujesz na jego zastosowanie (a wierzymy, że tak właśnie jest), to szczególnie polecamy kermazyt, który ma postać granulek o zróżnicowanym rozmiarze. Ich wielkość należy oczywiście dopasować do rozmiaru doniczki, której dno ma zostać nim wysypane.

Zabieganym polecamy donice z systemem nawadniania, które oferuje m.in. brand Lechuza – donice dostępne online w Ogrodolandii 

3. Specyficzne potrzeby

Podobają Ci się imponujących rozmiarów jukki oraz draceny? Wcale nas to nie dziwi, ponieważ nie można im odmówić pięknego wyglądu, jednakowoż nie mogą być one posadzone w byle jakiej doniczce. Wspomniane rośliny powinny być umieszczone w wysokich oraz wąskich donicach, ponieważ w przeciwnym razie ich specyficzny system korzeniowy nie będzie posiadał optymalnych warunków do rozrostu. Jeśli natomiast chodzi o rośliny krzewopodobne, a więc mirty czy też fikusy, tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się szerokie doniczki o dużej średnicy, które przywodzą na myśl kształt charakterystyczny dla beczek.

Warto zaznaczyć fakt, że choć zdecydowana większość roślin preferuje nieco większą ilość miejsca, które umożliwia im prawidłowy rozwój, to jak to zwykle w naturze bywa istnieje również kilka wyjątków od tej reguły…  W rzeczywistości wśród najbardziej (jak i tych mniej) popularnych gatunków roślinności występują bowiem liczne przykłady, które wprost kochają czuć wypełniające całą, dostępną przestrzeń korzenie i jedynie wówczas są w stanie zaprezentować swoje piękne oblicze zdobiące wnętrze domu bądź też ogród.

Do tego rodzaju roślin zalicza się m.in.:

  • storczyki – wprost kochają wypełniać całe zapewnione im miejsce, dlatego też niewielkie, ciasne doniczki sprawdzają się w ich przypadku doskonale. Do prawidłowego rozwoju należy jednak zapewnić im jasne stanowisko o rozproszonym świetle, a także podlewać je nie częściej niż co 4-7 dni.

  • zamiokulkas – to jeden z tych rodzajów roślin, który dosłownie protestuje, gdy ma zbyt dużo miejsca, co objawia się wypuszczaniem liści dopiero wtedy kiedy poczuje on, że korzenie niemal wydostają się z wnętrza doniczki.

  • kaktusy – to rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają czasu na zbyt skomplikowaną pielęgnację roślin, gdyż nie tylko nie wymagają one zbyt częstego nawadniania, ale również najlepiej rośną w ciasnych doniczkach z drenażem na dnie;

  • sansewierię – optymalne warunki dla jej rozwoju to temperatura w przedziale 21-24 stopni Celsjusza, mała doniczka, którą należy zamienić na większą dopiero wtedy, gdy korzenie ją rozsadzają oraz duża ilość wody, które dawkowanie trzeba ograniczyć jedynie w sezonie zimowym;

  • zroślichę – syngonium to roślina uwielbiająca zraszanie, która powinna być nawożona raz na miesiąc i przesadzona do doniczki o niewielkich rozmiarach;

  • skrzydłokwiat – zachwycająca oryginalnym wyglądem roślina lubi jasne stanowiska jednak nie mogą być one zbyt nasłonecznione, a w kwestii podłoża preferuje ziemię luźną, próchniczą, żyzną i wilgotną, którą powinna być wypełniona ciasna doniczka;

4. Domowy, pachnący ogródek 

Kochasz gotować i od zawsze marzysz o swoim własnym ogródku z ziołami i przyprawami? Dobra wiadomość jest taka, że możesz go stworzyć na kuchennym parapecie! Wystarczy, że zaopatrzysz się  w kilka małych ceramicznych (bądź metalowych) doniczek, a następnie posiejesz w nich ulubione zioła, a następnie ustawisz w pobliżu okna, gdzie będą miały dostateczną ilość światła.

Aranżację kuchni dodatkowo podkreśli ciekawe rozwiązanie w postaci donic mocowanych do ściany 

Aranżacja roślin ogrodowych w donicach

O jakich zasadach warto pamiętać tworząc aranżację ogrodu z wykorzystaniem roślin uprawianych w donicach?

1. Materiały a warunki na zewnątrz

Jeśli wydawało Ci się, że każdy rodzaj materiału sprawdzi się w przypadku donicy ogrodowej, to niestety jesteś w błędzie. Z racji panujących na zewnątrz specyficznych warunków takich jak np. pełne nasłonecznienie zaleca się wybierać gliniane donice do ogrodu, ponieważ naturalne tworzywo zadba o to by wyparowywanie wody z gleby trwało znacznie dłużej, a także sprawi, że korzenie roślin będą znacznie mniej się nagrzewały.

Alternatywą dla modeli z betonu oraz gliny są donice ogrodowe ze stopu corten dostępne w Ogrodowym Salonie 

2. Design dopasowany do aranżacji

Planując wygląd przydomowej zieleni z pewnością zdecydowałeś/łaś się na jeden, konkretny styl – klasyczny, prowansalski, śródziemnomorski, japandi lub nowoczesny – dlatego też jego specyfikę powinieneś mieć na względzie również przy wybieraniu dodatków. Zestawienie ze sobą aranżacji inspirowanej połączeniem japońskiego minimalizmu i skandynawskiej funkcjonalności z kolorowymi lub co gorsza bogato zdobionymi donicami ogrodowymi będzie wyglądać dość absurdalnie, dlatego też najlepiej zrezygnuj z tego rodzaju mieszanek.

Oryginalna donica stworzy na tarasie efekt WOW 

3. Idealna para

Również w przypadku roślin tworzących przepiękną scenerię w ogrodzie trzeba mieć na względzie atrybuty donic, gdyż może się okazać, że projekt, który masz na oku nie będzie w stanie zapewnić danej roślinie dostatecznych warunków. Dobrze jest się kierować zasadą mówiącą o tym, że im cięższy jest dany kwiat, drzewko, krzew etc., tym bardziej masywna i większa powinna być donica. Atutem takiego rozwiązania jest także fakt, że podczas intensywnych podmuchów wiatru nie trzeba będzie martwić się o jego ewentualne, dotkliwe w skutkach konsekwencje. 

Gdzie szukać trwałych i estetycznie wykonanych donic ogrodowych? 

W tym sezonie miłośnicy zieleni są niemal jednogłośni i zgodnie przyznają, że to właśnie multibrand online Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji i oferują różnorodny, godny uwagi asortyment, w którym znaleźć można właśnie m.in. donice wewnętrzne oraz zewnętrzne. 

Pośród przygotowanych propozycji dostępne są tutaj: 

  • donice betonowe;  

  • donice z włókna szklanego;

  • doniczki i duże donice z systemem nawadniania;

  • donice z blachy kortenowskiej;

  • doniczki drewniane; 

  • plastikowe donice; 

  • donice podświetlane, 

a także wiele innych rodzajów donic, które znakomicie sprawdzą się także w obiektach komercyjnych. 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH