Okrągły stół wygląda bardzo stylowo i niewątpliwie będzie ozdobą przyjęcia, ale tylko pod warunkiem, że go odpowiednio udekorujemy. Zobacz, jak dobrać obrus na okrągły stół i kiedy można zdecydować się na obrus długi do ziemi.
Czym kierować się przy dobieraniu rozmiaru obrusa do stołu
Jeśli chcemy, by stół był elegancko nakryty obrusem, rozmiar tego ostatniego nie może być przypadkowy. Nie wystarczą nowoczesne obrusy na stół do salonu, które akurat mamy w komodzie, jeśli nie spełniają podstawowych wymagań:
– obrus musi zwisać na taką samą długość z każdej strony stołu. Symetria jest tu absolutnie wymagana. Nie może być tak, że z jednej strony stołu obrus leży biesiadnikom na kolanach, z drugiej ledwo zakrywa krawędź;
– obrus powinien zwisać minimum 20 cm z każdej strony stołu;
– obrus nie ma prawa dotykać do krzeseł podsuniętych pod stół. Jego długość powinna być tak dobrana, by tylko lekko opierał się o kolana biesiadników lub kończył minimalnie nad nimi. Jeśli obrus będzie leżał na kolanach, jest duże ryzyko, że zostanie pociągnięty przy wstawaniu, co zapewne skończy się katastrofą;
– obrus musi być kolorystycznie dobrany do okazji – na największe uroczystości trzeba mieć w zapasie biały obrus, na inne można sięgnąć po obrus kolorowy. Natomiast obrus i firany nie muszą być utrzymane w jednolitej kolorystyce, chociaż można się o taki zabieg pokusić.
Obrus na okrągły stół – jaka tkanina będzie najlepsza?
Tu dużo zależy od okazji, bo nie zawsze na stole powinien leżeć stylowy obrus z lnu lub jedwabiu. Na pewno warto położyć takie obrusy z okazji ważnych uroczystości, jeśli chcemy podkreślić charakter chwili. Natomiast na co dzień można położyć na stole obrus z bawełny lub mikrowłókna. Dobrze sprawdzi się też obrus z tkaniny plamoodpornej. To bardzo praktyczne rozwiązanie, chociaż nie do końca dekoracyjne. Takie obrusy szyte są ze sztucznych tkanin. Wprawne oko na pewno dostrzeże różnicę. We wnętrzach rustykalnych, boho i eko dobrze sprawdzą się obrusy koronkowe dziergane na szydełku.
Czy na okrągły stół można położyć kwadratowy obrus?
Teoretycznie można, ale efekt nie będzie do końca taki, o jaki nam chodzi. Rogi kwadratowego obrusa będą zwisały ze stołu niżej niż środkowe części jego boków i chociaż symetria zostanie zachowania, to całość zyska nieco groteskowy wygląd. Jeszcze gorzej będzie wyglądał obrus prostokątny na okrągły stół. Nowoczesne obrusy na okrągły stół do salonu są… okrągłe. Można kupić taki obrus w sklepie, a można go też zamówić na konkretny wymiar. Jeśli mamy taki zamiar pamiętajmy, że grube tkaniny trudniej się załamują i obrus zwisa mniej, niż to wynika z jego wymiarów. Dotyczy to przede wszystkim grubych obrusów z lnu, przy braniu na nie miary warto dodać około 2 cm.
Ogólnie miarę na obrus okrągły bierze się, mierząc jego średnicę i dodając 40 cm.
Kiedy można przykryć okrągły stół obrusem do ziemi?
Jak już zostało powiedziane wyżej – obrus powinien zwisać na taką długość, by można było swobodnie siadać przy stole. Nietrudno zauważyć, że obrus do ziemi wyklucza taką możliwość. I rzeczywiście, obrusami, które sięgają do ziemi (podłogi), przykrywa się tylko te stoły, przy których nie będzie się siadać, a więc wykorzystane jako tzw, szwedzki stół lub zimna płyta. Trzeba jednak dobrze zabezpieczyć dół obrusa, tak by nie można było na niego nawet przypadkowo stanąć. Taki obrus powinien kończyć się tuż nad podłogą, ale nie powinien na niej leżeć.