Już po raz siódmy Stowarzyszenie Inowłodzkie Bractwo Rycerskie z Kasztelanem zamku w Inowłodzu Franciszkiem Jagielskim wraz z Radziejowskim Domem Kultury zorganizowało kolejny XIV Jarmark Królewski w Radziejowie, który to odbywa się w przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami.
W dniu 22 sierpnia 2015 roku na Jarmark Królewski, podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program obchodów. Było uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego na Rynku Radziejowskim.
Zagrzmiały salwy z hakownic i piszczeli. Powitano rycerzy, którzy zaprezentowali się zgromadzonym. Odbyły się: prezentacja ekwipunku rycerskiego, pokazy fechtunku i formacji zbrojnych, zabawy plebejskie: tańce średniowieczne, gry i zabawy dla dzieci, turniej łuczniczy i rzutu oszczepem.
Rywalizowano na Rynku Radziejowskim w turnieju rycerskim “O miecz „Radziejowskiego Fundatora”: Na boisku przy ul. Polnej odbył się pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej. W godzinach wieczornych, przy blasku pochodni, nastąpił przemarsz uczestników ulicami miasta, miał miejsce pokaz tańca ognia w wykonaniu Pauliny Jagielskiej, wręczono nagrody wieńczące zmagania turniejowe, wystąpili włodarze miasta i zaproszeni goście.
Zaprezentowano Rys wydarzeń z 1331 roku. Jarmark zakończył uroczysty apel, Bogurodzica, salwa z hakownic i piszczeli .W czasie trwania Jarmarku wystawiono kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła. Była także możliwość wejścia na wieżę strażacką przy ul. Kościuszki i obejrzenia panoramy Radziejowa i okolicy. Wielu mieszkańców Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w tym Jarmarku. Po ciężkich nocnych zmaganiach Inowłodzkie Bractwo Rycerskie wyruszyło na miejsce bitwy pod Płowcami. Na miejscu wzięło udział w uroczystej mszy świętej i rozpoczęło przygotowania do bitwy.
Jeden z członków bractwa Michał Jagielski odtwarzał historyczną postać Wincentego z Szamotuł herbu Nałęcz – stronnika krzyżackiego który widząc okropieństwa czynione przez zakon nawrócił się i oddał pod komendę Władysława Łokietka wsławiając męstwem w jego służbie.
Pozostali członkowie bractwa stanowili na inscenizacji bitwy trzon armii polskiej mężnie dającej odpór wojskom zakonnym . Mimo że bitwę uważa się za nierozstrzygniętą, dała ona podwaliny pod młodą wówczas i rozwijająca się Polskę .
źródło – druzynaibr.info