wtorek, 15 października, 2024
Strona głównaJesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie

Wraz z nadejściem jesieni kończy się okres wegetacji, a przyroda szykuje się do zimowego odpoczynku. Ogrodnik przed zimą ma jeszcze wiele prac, które powinien wykonać, aby jego ogród wiosną cieszył się dobrą kondycją. To ile pracy poświęcimy w październiku oraz w listopadzie zaowocuje, tym jak będzie wyglądał ogród po przejściu zimy.

Przygotowanie trawnika do zimy

Jesienią trawa nie powinna być nawożona, zwłaszcza nawozami, które zawierają duże ilości azotu. Pierwiastek ten pobudza roślinę do intensywnego wzrostu, co w tym okresie nie jest dla murawy korzystne. Zasilanie trawy sprzyja też powstawaniu pleśni śniegowej – choroby grzybowej, która powoduje zamieranie źdźbeł. Uszkodzony trawnik wymaga wiosną regeneracji. Słoneczna pogoda jesienią jest dobrą okazją na ostatnie koszenie trawnika. Krótko skoszona trawa również lepiej radzi sobie z pleśnią śniegową. W ogrodach, w których jest dużo drzew liściastych ogrodnik ma sporo pracy przy ich grabieniu. Jest to czynność konieczna przed nastaniem zimy, ponieważ liście pod śniegiem będą gnić, a trawa zostanie zniszczona. Zebrane liście można kompostować lub oddawać do utylizacji. Wedle nowych praw nie wolno ich palić na swojej posesji.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Wrażliwe rośliny musimy zabezpieczyć przed działaniem mrozu oraz wiosennych przymrozków. Jesienią wykonuje się kopczyki na różach, lawendzie oraz na budlejach. Wrzosy, konwalie, kosaćce i powojniki najlepiej czują się pod okrywami z agrowłókniny lub pod stroiszami. Byliny można przysypać grubą warstwą liści. Pamiętać trzeba też o różanecznikach i azaliach, dla tych roślin niebezpieczna jest bezśnieżna i wietrzna zima. Gatunki te okrywamy słomą lub specjalnymi, gotowymi już chochołami. W podobny sposób traktujemy hortensje i piwonie krzaczaste, warto zadbać o ochronę młodych krzewów i drzewek owocowych oraz iglastych.

Jesienne cięcie drzew i krzewów

Jesień to dobry moment na cięcie fitosanitarne roślin. Dlaczego dobry? Ponieważ bezlistne korony drzew pozwalają dokładnie dojrzeć, które gałęzie należy usunąć. Ten rodzaj cięcia polega na usuwaniu z rośliny gałęzi suchych, porażonych oraz pozbywaniu się ognisk chorób i miejsc zimowania szkodników. W tym czasie nie powinno się usuwać zdrowych gałęzi, aby nie osłabiać odporności rośliny. Unika się też wycinania jednorazowo więcej niż 20 procent objętości korony.

Ochrona oczka wodnego przez mrozem

Niewielkie oczka wodne wymagają pozbycia się wody przed zimą, to doskonały czas na posprzątanie pozostałości roślin, konserwacje pomp, lamp UV i filtrów wodnych. Urządzenia po czyszczeniu chowamy do ciepłego pomieszczenia. Pozostawione akcesoria mogą ulec uszkodzeniu z powodu zamarzającej wody. Niektóre rośliny wodne nie poradzą sobie w mroźne dni, trzeba je przechować w cieplejszym miejscu. Postępujemy w ten sposób z liliami wodnymi oraz z hiacyntami. Ryby przetrwają zimę w zbiornikach wodnych, których głębokość wynosi powyżej 1 metra, jeśli nasze oczko jest mniejsze – musimy przenieść ryby do pojemników i przechowywać je w pomieszczeniu, zapewniając im dostęp do tlenu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH