piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIJubileusz 950 - lecia istnienia Inowłodza

Jubileusz 950 – lecia istnienia Inowłodza

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt poinformować, że w 2016 roku przypada Jubileusz 950 – lecia Inowłodza. Rocznica zbiega się z obchodami 1050 – lecia przyjęcia Chrztu przez Państwo Polskie.

W ramach obchodów w terminie od maja do grudnia przewidziane są liczne uroczystości podkreślające ten szczególny czas dla Gminy Inowłódz i jej mieszkańców. Jest to również doskonała okazja, aby po raz kolejny przypomnieć gościom odwiedzającym naszą gminę o Inowłodzu.

Jest to jedno z najstarszych miast Polski z wybudowanym w XI wieku Kościołem Św. Idziego (około 1086 r.). Książę Władysław Herman kazał tu postawić świątynię po narodzinach swojego syna Bolesława Krzywoustego. Wcześniej musiała więc istnieć już tu osada, której powstanie przyjęto umownie na 20 lat przed wzniesieniem świątyni. Badania archeologiczne potwierdzają istnienie w Inowłodzu życia osadniczego już w V – VI wieku n.e.

950 lecieRangę i położenie Inowłodza docenił następnie Król Kazimierz Wielki budując tu swój zamek i nadając mu w połowie XIV wieku prawa miejskie. Do XVII wieku rezydowali w Inowłodzu kasztelanowie inowłodzcy. W 1655 roku Stefan Czarniecki stoczył w Inowłodzu zwycięską bitwę ze Szwedami. Po potopie szwedzkim Inowłódz nie odzyskał swojej dawnej świetności. W 1870 roku w wyniku represji po powstaniu styczniowym stracił prawa miejskie. Niepowtarzalne walory przyrodnicze Inowłodza spowodowały, że pod koniec XIX wieku zaczęto tu tworzyć uzdrowisko – powstawały pensjonaty. Rozwój przerwała I Wojna Światowa. Na tym terenie toczyły się ciężkie i krwawe walki na przełomie 1914 i 1915 r. II Wojna Światowa odcisnęła tu również swoje piętno. W naszym rejonie trwały walki partyzanckie z osławionym Oddziałem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W odwecie 9 lutego 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 30 zakładników, mieszkańców Inowłodza. Zniszczony Inowłódz odrodził się dopiero po II Wojnie Światowej.



W 1966 roku zorganizowano tu obchody 900 – lecia miejscowości, a po 50 latach chcemy obchodzić kolejny jubileusz. Przedstawiony skrótowy zarys historii Inowłodza jest świadectwem, że był on świadkiem wielowiekowej historii, od czasów powstania Państwa Polskiego. Dzisiejszy Inowłódz jest stolicą gminy liczącej niespełna 3900 mieszkańców. W skład Gminy Inowłódz wchodzi również prezydencka Spała, której bogatej historii nie da się przecenić.

Dziś w roku Jubileuszu 950 – lecia istnienia Inowłodza, wierni historii, pragniemy uczcić to wydarzenie kultywując zwyczaje i tradycje naszych przodków.

                                   Wójt Gminy Inowłódz

Bogdan Kącki

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH