Wystawa „Katyń”

0
53
Reklama

 „O pewnym brzasku, w Katyńskim Lasku strzelali do nas Sowieci”

Jest taki tekst, który spośród wielu utworów na temat zbrodni katyńskiej według mnie najdobitniej ukazuje dramat i skalę wydarzeń, które miały miejsce wiosną 1940 roku. Jacek Kaczmarski w swojej piosence pt. ”Katyń” stawia pytania i wątpliwości o przyczynę i przebieg mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach. Pytania są oczywiście retoryczne, a i wątpliwości mają jedynie na celu próbę zrozumienia i oswojenia się z faktami. Faktami bolesnymi i trudnymi do zaakceptowania. Faktami, które pomimo upływu czasu nadal poruszają serca i budzą żal, smutek i przerażenie.

Fakty są oczywiście niepodważalne

Drugiego marca 1940 roku Ławrientij Beria skierował do Józefa Stalina  notatkę z propozycją rozstrzelania jeńców określając ich mianem “wrogów ZSRR”. Trzy dni później Politbiuro wydało decyzję dotyczącą realizacji planu Berii. Skazano na śmierć osoby przetrzymywane min. w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.  Więźniów mordowano w Lesie Katyńskim. Łącznie zginęło blisko 22 tys. jeńców wojennych i osób cywilnych. 

Z ziemi inowłodzkiej do Katynia

Wśród ofiar reżimu stalinowskiego znaleźli się również mieszkańcy ziemi inowłodzkiej. Świadczy o tym wystawa “Katyń pamięci mieszkańców ziemi inowłodzkiej”, która przybliża sylwetki min: Władysława Szymańskiego, który był  Chorążym Wojska Polskiego, braci Wawrzyńca i Walentego Kamińskich, urodzonych w Królowej Woli oraz  Mariana Kwaśkiewicza urodzonego w Gaszku (obecnie Inowłódz).

YouTube player

Wystawę zorganizowaną przez Towarzystwo Fortyfikacyjne Dolina Pilicy można zwiedzać na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

Dziś w przeddzień Święta Niepodległości nabiera ona szczególnego znaczenia i wartości.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały

Jeszcze Ziemia pamięta kształt buta, smak krwi

Niebo zna język, w którym komendy padały,

Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi”

(Jacek Kaczmarski)

nk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.