sobota, 2 grudnia, 2023

Wystawa „Katyń”

 „O pewnym brzasku, w Katyńskim Lasku strzelali do nas Sowieci”

Jest taki tekst, który spośród wielu utworów na temat zbrodni katyńskiej według mnie najdobitniej ukazuje dramat i skalę wydarzeń, które miały miejsce wiosną 1940 roku. Jacek Kaczmarski w swojej piosence pt. ”Katyń” stawia pytania i wątpliwości o przyczynę i przebieg mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach. Pytania są oczywiście retoryczne, a i wątpliwości mają jedynie na celu próbę zrozumienia i oswojenia się z faktami. Faktami bolesnymi i trudnymi do zaakceptowania. Faktami, które pomimo upływu czasu nadal poruszają serca i budzą żal, smutek i przerażenie.

Fakty są oczywiście niepodważalne

Drugiego marca 1940 roku Ławrientij Beria skierował do Józefa Stalina  notatkę z propozycją rozstrzelania jeńców określając ich mianem “wrogów ZSRR”. Trzy dni później Politbiuro wydało decyzję dotyczącą realizacji planu Berii. Skazano na śmierć osoby przetrzymywane min. w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.  Więźniów mordowano w Lesie Katyńskim. Łącznie zginęło blisko 22 tys. jeńców wojennych i osób cywilnych. 

Z ziemi inowłodzkiej do Katynia

Wśród ofiar reżimu stalinowskiego znaleźli się również mieszkańcy ziemi inowłodzkiej. Świadczy o tym wystawa “Katyń pamięci mieszkańców ziemi inowłodzkiej”, która przybliża sylwetki min: Władysława Szymańskiego, który był  Chorążym Wojska Polskiego, braci Wawrzyńca i Walentego Kamińskich, urodzonych w Królowej Woli oraz  Mariana Kwaśkiewicza urodzonego w Gaszku (obecnie Inowłódz).

YouTube player

Wystawę zorganizowaną przez Towarzystwo Fortyfikacyjne Dolina Pilicy można zwiedzać na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

Dziś w przeddzień Święta Niepodległości nabiera ona szczególnego znaczenia i wartości.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały

Jeszcze Ziemia pamięta kształt buta, smak krwi

Niebo zna język, w którym komendy padały,

Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi”

(Jacek Kaczmarski)

nk

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS