Przy zakupie nowego pojazdu, kwestia jego ubezpieczenia jest niemalże kluczowa i nie można jej w żaden sposób pominąć. Za brak aktualnej polisy OC grożą wysokie kary pieniężne, zarówno w Polsce, jak i w większości krajów Unii Europejskiej. Wielu kierowców – a zwłaszcza tych świeżo upieczonych – zastanawia się, w jaki sposób stawki za ubezpieczenie są obliczane.
Aby móc zacząć jeździć swoim wymarzonym, nowym autem należy pamiętać o zakupie ubezpieczenia OC. Wielu już na samą myśl o płaceniu składek dostaje gęsiej skórki. Stawka za ubezpieczenie OC nie jest przecież znana z góry i dla wszystkich taka sama. Zależy ona od wielu czynników. Według Porówneo kierowcy w Polsce w 2021 roku płacili średnio 676 złotych za OC rocznie. Tego, czy nasza stawka będzie wyższa czy niższa od średniej krajowej, dowiemy się u ubezpieczyciela.
Jak ubezpieczyciele kalkulują OC?
Firmy ubezpieczeniowe, tworząc oferty dla swoich potencjalnych klientów, nastawione są przede wszystkim na ocenę stopnia ryzyka, jakie niesie ze sobą podpisanie umowy z kierowcą. Od tego właśnie stopnia będzie zależała nasza przyszła składka. Jeśli więc zostaniemy uznani za kierowcę, który ma małe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku bądź stłuczki, będziemy mogli liczyć na niższą opłatę. Czynniki, jakie firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy ocenie wspomnianego stopnia ryzyka to najczęściej:
- wiek kierowcy – im starszy kierowca, tym bardziej doświadczony i spokojniejszy na drodze,
- staż kierowcy w prowadzeniu pojazdów – jeśli posiadamy prawo jazdy dość długo, dla ubezpieczyciela zaliczamy się do grupy kierowców doświadczonych, a tacy z reguły popełniają mniej błędów i rzadziej powodują kolizje,
- parametry samochodu – to dzięki nim agencje ubezpieczeniowe szacują podatność samochodu na uleganie usterkom,
- rodzina kierowcy – w ogólnym rozumieniu kierowcy posiadający bliską rodzinę jeżdżą bezpieczniej, powodując mniej wypadków,
- przeszłość wypadkowa kierowcy – a więc historia, jaką kierowca sam napisał, powodując wypadki, stłuczki czy innego rodzaju szkody, prowadząc samochód.
- miejsce zamieszkania kierowcy – ryzyko wypadku w spokojnej, małej miejscowości będzie inne, niż w zatłoczonym centrum dużego miasta
Kalkulator OC i AC od Porówneo
Na niektóre z powyższych czynników mamy wpływ, inne są wynikiem przypadku, a pozostałe kwestią upływającego czasu. Możemy na przykład zdecydować się na kupno nowszego, sprawniejszego samochodu, by nasza ocena wyglądała nieco lepiej, jednak nikt raczej nie zmieni miejsca zamieszkania tylko dlatego, by uzyskać niższą stawkę za OC.