poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaObrady Kapituły Generalnej RP w Inowłodzu

Obrady Kapituły Generalnej RP w Inowłodzu

Pierwszy raz na Zamku Królewskim w Inowłodzu odbędą się obrady Kapituły Generalnej RP. Przybędą grupy historyczne z całej Polski. W kapitule będą brali udział rekonstruktorzy, zajmujący się różnymi epokami. Będą wczesno i późno średniowieczne bractwa, będą husarzy, będzie szlachta siedemnastowieczna. Obrady potrwają od piątku do niedzieli.

To nie jest impreza dla turystów typu jarmark lub festyn. To obrady zamknięte. Na otwarcie zaproszone zostały media oraz goście
specjalni: wójt, przewodniczący rady gminy, pani sołtys, prezes LOT i dyrektor GOK-u w Inowłodzu.

Po co się tam zbierzemy: Celem spotkania jest wybór członków Konwentu Kapituły oraz omówienie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem Kapituły oraz grup ją tworzących.

Przebieg zdarzeń:

Piątek – 29.03.2019 r.

21.00 – rozpoczęcie obrad Konwentu

Sobota – 30.09.2019 r.

9.00-10.00 – śniadanie na Zamku
9.30 -10.30 – punkt rejestracyjny na zamku.
10.30 – zbiórka uczestników Kapituły na rynku Inowłodza przy studni.
11.45 -11.15 uroczysty pochód na Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu .
11.15 – 11.30 Powitanie Gości, prezentacja Bractw, przekazywanie Glejtów i rozdanie kart do głosowania (dziedziniec zamkowy) zajmowanie miejsc na sali obrad.
11.30 – 12.00 Uroczyste rozpoczęcie obrad Kapituły – odczytanie Reguły, prezentacja Regaliów Kapituły RR przemówienia okolicznościowe Gospodarzy i Gości (uczestnictwo mediów).
12.00 – 14.00 pierwsza część obrad – Sprawozdanie Hetmana, Konwentu oraz Namiestników, prezentacja wniosków Konwentu, prezentacja kandydatów na stanowiska członków Konwentu – zgłaszający Hetman, Konwent, Sejmiki Ziemskie, zgłaszanie kandydatów na członków Konwentu z sali. Powołane Komisji Skrutacyjnej oraz Komisji Wnioskowej .
14.00- 15.30 – Przerwa obiadowa, w tym czasie obiad oraz Turniej w Bulee. Komisja Wnioskowa przyjmuje wnioski do głosowania na obrady Kapituły.
15.30 -16.30 Wybór członków Konwentu spośród zgłoszonych Kandydatów (Konklawe – wybory przy zamkniętych drzwiach , powtarzane aż do powołania pełnego składu Konwentu).
16.30 – 16.45 Ukonstytuowanie się Konwentu – przyjęcie przysięgi od członków Konwentu przez Hetmana.
16.45- 17.00 przerwa w obradach.
17.00 – 20.00 – druga część obrad – otworzenie Nowicjatów, przyjęcie nowych członków Kapituły, prezentacja wniosków pod głosowanie dyskusja i głosowanie nad wnioskami
Jeżeli do godziny 20 tej program obrad nie zostanie wyczerpany obrady zostaną przeniesione na Niedzielę 31.03.2019 r. lub też kontynuacja obrad po kolacji.
20.00 kolacja  i prace w kuluarach.

Niedziela, 31.03.2019 r.

9.30 -10.30 śniadanie
uroczysty przemarsz z Zamku do Kościoła
11.30 Msza Święta w Kościele św Michała Archanioła
Po Mszy Świętej, w wypadku wystąpienia takiej potrzeby, kontynuacja obrad Kapituły Generalnej aż do wyczerpania wszystkich tematów.

Zakończenie obrad Kapituły.

Kapituła Rycerstwa Polskiego

Kapituła Rycerstwa Polskiego (KRP) jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane „bractwami rycerskimi”. Od czasu powstania pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Nie mało członków współczesnego ruchu rycerskiego wywodzi się z niej a wiele stowarzyszeń, nigdy nie zrzeszonych w KRP czynnie z nią współpracuje, korzysta z jej praw.

Organizacja pod nazwą Kapituła Rycerstwa Polskiego powołana została do życia w wyniku kilkuletnich prac przygotowawczych, na tzw. II Kapitule Generalnej w Gdańsku, w Dworze Artusa, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia 1997r. „Celem powołania tej organizacji miała być koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, stworzenie jednolitego prawa, które ułatwić miało współpracę i utwierdzić Ruch Rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne.”

Na powyższej Kapitule przyjęto przygotowane wcześniej zasady funkcjonowania omawianej „instytucji”:

Regułę Rycerską – „będącą podstawą ideologiczną i pozostającą niezmiennym odnośnikiem dla wszelkich działań prawnych oraz zbiorem reguł postępowania indywidualnego członków w codziennym życiu.”

Kodeks Rycerski i uzupełniające go Digesta Kodeksowe – zbiór przepisów, w oparciu o które działa „instytucja”, zawierające wskazówki co do działań i sposobu zachowania, które ogólnie się przyjmuje na wspólnych imprezach. „Te dokumenty z założenia i w praktyce podlegały i podlegają modyfikacjom wynikającym z rosnącego doświadczenia i zmian, które wymusza rozwój Ruchu Rycerskiego.”

Tworzące KRP „bractwa”, organizują różnego rodzaju imprezy pozostające pod jej patronatem. Przedstawiciele grup członkowskich w demokratycznych głosowaniach, odbywszy obrady, podejmują decyzje co do funkcjonowania „instytucji”. Organem przygotowującym propozycje, projekty dotyczące działalności KRP jest powoływany na kadencję dwuletnią Konwent, w którego skład wchodzą – hetman wielki, hetman polny, kanclerz, marszałek, chorąży, archiwista, herold oraz sześciu namiestników dzielnic – namiestnik pomorski, namiestnik pruski, namiestnik mazowiecki, namiestnik małopolski, namiestnik śląski, namiestnik wielkopolski. Konwentowi i całej Kapitule przewodniczy hetman wielki KRP – powoływany na kadencje 6 letnią.

Dla straży i podkreślenia powagi osoby hetmana Pagińskiego, powołana została – Chorągiew hetmańska. Kilkunastu wybranych rycerzy, występujących w barwach herbowych hetmana, towarzyszy mu podczas oficjalnych uroczystości.

Główną siedzibą KRP jest zamek w Gniewie, gdzie znajduje się Sala Rycerska, w której przedstawiona jest historia Kapituły. Złota Księga – zbiór praw, zawierający również spis członków Konwentu oraz wyróżniających się rycerzy i dam, znajduje się na Zamku Chojnik. Symbol cnót rycerskich – Złoty Graal, przechowywany jest na zamku w Bolkowie.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH