Pod koniec 2019 roku Izba Pamięci OSP w Królowej Woli wzbogaciła się o kolejną pamiątkę po orkiestrze dętej i jej założycielu Józefie Wilczaku.
Orkiestra w Królowej Woli jako włościańska powstała w 1917 roku, a od roku 1918 funkcjonowała w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej. Pamiątka w postaci ręcznie pisanego przez Józefa Wilczaka zeszytu nutowego trafiła do Królowej Woli z Kielc.
Darczyńcy: Pan Jacek i Pani Elżbieta włożyli wiele starań aby pamiątka trafiła do Królowej Woli. Historia zeszytu nutowego jest zaskakująca. Pani Elżbieta i Pan Jacek znaleźli zeszyt w trakcie przenoszenia pianina, które trafiło z Łodzi do ich rodziny ok. 30 lat temu (pianino zostało wyprodukowane w fabryce Gustawa Arnolda Figibera z Kalisza). Przez kilkadziesiąt lat nikt nie odnalazł tego zeszytu, aż do listopada 2019 r.. Znalazcy przeglądając zeszyt odkryli na dwóch stronach podpis Józefa Wilczaka ze wskazaniem miejscowości i dat zapisu nutowego. Tą miejscowością okazała się Królowa Wola, w której to w latach 1930-31 Józef Wilczak w znalezionym zeszycie rozpisywał utwory na kornet. Kielczanie postanowili poszukać osób bądź instytucji, których mogłoby zainteresować ich znalezisko. W pierwszej kolejności postanowili poszukać informacji w Internecie, gdzie natknęli się na artykuł dotyczący historii Ochotniczej Straży Pożarnej opublikowany z okazji obchodzonego w roku 2018 Jubileuszu 100-lecia Jednostki.
Następnie poprzez Urząd Gminy w Inowłodzu skontaktowali się z druhami z Królowej Woli, którzy wyrazili chęć przyjęcia cennej pamiątki. Kiedy zeszyt znalazł się już w miejscowej Izbie Pamięci Królową Wolę odwiedziła wnuczka Józefa Wilczaka, Pani Danuta Wilczak (wcześniej gościła w Królowej Woli w 2018 r. podczas Jubileuszu), która zapoznała się z zawartością nutowego zeszytu i jako zawodowy muzyk przypuszcza, że dwa utwory z zeszytu mogą być kompozycjami samego Józefa Wilczaka.
W styczniu 2020 roku do Izby Pamięci OSP w Królowej Woli trafiły kolejne pamiątki po orkiestrze. Tym razem obszerny pakiet zeszytów nutowych orkiestry z Królowej Woli przekazał kapelmistrz orkiestry strażackiej z Lubochni, do której były one przekazane kilka lat temu przez rodzinę Stefana Bojdo, następcy Józefa Wilczaka na stanowisku kapelmistrza. W nutach z Lubochni również znalazły się perełki, które stanowią cenną pamiątkę. Odnaleziono w nich m.in. zeszyty obite pieczęcią Towarzystwa Domu Ludowego, które w latach 30-tych XX w. funkcjonowało w Królowej Woli. Warto wspomnieć, że druhowie wcześniej byli już w posiadaniu zestawu zeszytów nutowych przekazanych jeszcze przed Jubileuszem przez Pana Andrzeja Maszewskiego.
autor: Tomasz Iskierka