Kilka dni temu rozpoczęła się realizacja projektu ramach mikrograntów „Łódzkie na plus” pt. Iluminowany Inowłódz – Średniowieczny Inowłódz złożony przez Fundację na rzecz odtwórstwa historycznego, rzemiosł i sztuk dawnych Fibula.
W centrum Inowłodza na jednej ze ścian galerii Czarna Kura powstaje malowidło ze zbioru średniowiecznej poezji niemieckiej Codex Manesse, spisanej na pergaminie i bogato zilustrowany w latach 1305 – 1340. Fundacja ogłosiła plebiscyt, w którym do wyboru było aż 6 ilustracji. Ostatecznie wygrał obrazek „Pływający łodzią” i może to dobry wybór gdyż galeria znajduje się przy drodze prowadzącej do rzeki Pilicy, gdzie znajduje się przystań kajakowa.
Na obrazku pojawiły się herby naszych historycznych sprzymierzeńców, Chorągwi Ziemi Podolskiej (słoneczko) bo tam, od nastu lat, kiedy jesteśmy na Grunwaldzie stacjonujemy, z tymi ludźmi bardzo się lubimy, Chorągwi Ziemi Łęczyckiej (gryf i orzeł), bez której nie byłoby imprez historycznych w Inowłodzu, bo to właśnie ludzie z tej chorągwi przyjeżdżają do nas na Łżykwiat, Kramy, Klechdy, są zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy, herb Kapituły Rycerstwa Polskiego (orzeł Jagiełły), która ulubiła sobie Inowłódz, nasz zamek, i od pewnego czasu tu właśnie odbywają się zjazdy Kapituły, Konwetu… Ponad to, na obrazku są herby Kasztelanii Inowłodzkiej, bo jakżeby inaczej i barwy Bractwa Rycerskiego Rava, z którym jesteśmy związani od 14 lat, które tworzyliśmy i jest naszymi korzeniami, podwalinami – powiedziała Randia Filutowska.
Obrazek namalował Piotr Pastusiak z pomocą Randii oraz nieocenionego Artura Markiewicza (FB). Podziękowania także dla Pana Białasa, za użyczenia rusztowania.