środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatło, przy którym poczujemy się naprawdę dobrze

Światło, przy którym poczujemy się naprawdę dobrze

Wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – pobudzające. Innym razem roztaczające wokół siebie wyjątkową, przyjazną atmosferę. Oświetlenie jest w stanie wpłynąć na to, jak będziemy się czuć w domu, w każdym pomieszczeniu.

Jeśli jest właściwie dobrane, pozwala uzyskiwać lepsze wyniki w nauce czy w pracy. Daje szansę na maksymalną przyjemność z gotowania, ale i czyni je po prostu bezpiecznym. Światło sprzyja usypianiu, wyciszaniu się przed snem, a innym razem sprawia, że apetyt na domowe potrawy rośnie. To światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, wpływa na samopoczucie, komfort użytkowania każdej przestrzeni, a do tego spójną, estetyczną i oryginalną aranżację wnętrz.

By poczuć się znacznie lepiej

Mieszkanie czy dom – własne cztery kąty stają się swoistym azylem. Chętnie do nich wracamy po wyczerpującym dniu pracy lub wielogodzinnych wykładach na uczelni. Potrzebujemy miejsca, w którym poczujemy się bezpiecznie, pewnie, miło. Znaczenie ma skrzętnie tworzona aranżacja, ale nie tylko ona. Nawet najlepsza, najdroższa i najmodniejsza aranżacja nie zachęci, jeśli nie uzupełni jej właściwie wybrane, zamontowane oświetlenie, którego kierunek padania światła zostanie całkowicie pominięty.

Nie bez powodu mówi się o psychologii barw i wpływie kolorów na samopoczucie. Cierpliwie zastanawiamy się nad kolorami ścian, dodatków, elementów wyposażenia. To one sprawiają, że niektóre aranżacje wywołują u nas uśmiech na twarzy, od samego wejścia, a inne potrafią nawet przerażać. W tym wspomnianym azylu, znaczenie będą mieć barwy zastosowane pośród wszystkich elementów wyposażenia, w tym oświetlenia.

Ciepłe, neutralne czy zimne?

Wybierane lampy, niezależnie od ich konstrukcji, mogą emitować światło o barwie ciepłej, neutralnej lub zimnej. Dla każdej z nich możemy znaleźć miejsce w swoim domu. Chodzi przecież nie tylko o samopoczucie, ale i koncentrację, energię czy pobudzenie wtedy, gdy wymagają tego okoliczności.

Jak dobierać barwy? Na żarówkach znajdujemy oznaczenie – wskaźnik wyrażony w Kelwinach (K), czyli określający temperaturę barwową światła. Wszędzie tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, potrzebne jest światło ciepłe, które nie oślepia, nie razi i nie daje uczucia zmęczenia. Jego zadaniem jest to, by sprzyjało odpoczynkowi, kontaktom z bliskimi. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się w salonach czy sypialniach, ale i w pokojach dziecięcych.

Barwa neutralna światła to ta najbardziej zbliżona do barwy dziennej. Jest przyjazna, daje pełen komfort korzystania z każdego pomieszczenia. Trochę mniej „klimatyczna” niż barwa ciepła, jednak dobór musi być uzależniony od funkcji pomieszczeń, a także ich wystroju. Najwyżej w skali temperatury barwowej, znajduje się barwa zimna. Ona pobudza i sprzyja koncentracji. W takim oświetleniu dobrze się pracuje. Człowiek czuje się pełen energii i jest w stanie dobrze ją spożytkować. W pomieszczeniach, gdzie zastosowano oświetlenie o barwie zimnej, nie można jednak przebywać zbyt długo, bo w nadmiarze zaczyna niekorzystnie oddziaływać na samopoczucie.

Oczywiście lampy i żarówki oferujące odmienną barwę światła, można mieszać w różnych pomieszczeniach. Głównie na taki miks decydujemy się w łazienkach i kuchniach, gdzie wydzielone zostają strefy służące czynnościom praktycznym, jak i tym sprzyjającym relaksowi.

Równie ważna aranżacja

Mimo tego, że barwa światła ma znaczenie dla naszego samopoczucia, o tym samym decydować będzie odpowiednio skomponowana aranżacja. Wystrój wnętrza powinien odpowiadać naszym gustom. Musi łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę, bez tego ani rusz! Barwa światła decyduje zatem nie tylko o tym, jak się czujemy w danym wnętrzu, ale i o odbiorze wystroju.

Chłodna i zimna barwa podkreśla charakter wnętrz eleganckich, wyrafinowanych, luksusowych, glamour. Ciepła komponuje się idealnie z pomieszczeniami rustykalnymi, vintage i retro. Połączenie kolorów świetlnych, które zapewnią pozytywne odczucia, ale i postrzeganie wystroju jako estetycznego i dopracowanego, jest możliwe!

Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć na stronie https://lampy.it/.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH