Od 12 do 27 października w gdańskiej Galerii Triada przy ul. piwnej 12 odbędzie się wernisaż malarstwa Jarosława Luterackiego.
Wystawa była przygotowywana przez ostatnie pół roku. Zostaną na niej pokazane najnowsze prace 15 obrazów olejnych. W ostatni weekend można było obejrzeć obrazy w Galerii-Atelier w Inowłodzu, która mieści się na pl.Kazimierza Wielkiego 21A, jeszcze w prawdzie nie oprawione, ale już zawerniksowane.
Malarstwo Luterackiego to twórczość refleksyjnych treści. Opowiada historie codzienne, ubierając je w humorystyczne szaty. Posługuje się metaforą, odnosząc się do zasłyszanych kiedyś porzekadeł, powiedzeń, idiomów i zaobserwowanych zdarzeń. Używa symboli opisując historie z pogranicza realności i fantazji.Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest wykorzystywanie bogatej ornamentyki konstruującej strukturę plamy oraz bardzo czytelne rytmy tworzone przez namalowane obiekty, nadające obrazom nieco abstrakcyjny wymiar.
Jarosław Luteracki (ur.1967r.) – malarz, rzeźbiarz.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi ( obecnie Akademia Sztuk Pięknych)
Uprawia malarstwo i rzeźbę. W latach 90- tych równolegle do malarstwa sztalugowego zajmował się dekoracją wnętrz i malarstwem ilyzjonistycznym na ścianach. Ta działalność wywarła ogromny wpływ na Jego obecną twórczość. Wykorzystanie elementów zdobniczych-ornamentalnych nieprzerwanie do teraz jest udziałem w tworzenia struktur na plaszczyznach bydujących kompozycję obrazów. Kompozycje te silnie skonstruowane z wykorzystaniem wąskiej, skontrastowanej gamy barw nadają obrazom nieco abstrakcyjny wymiar. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że główną ich cechą jest opowieść. Artysta maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Swoje malarskie opowieści tworzy poprzez sumbole, mocno powiązane z tytułami obrazów. Nie chce być prekursorem, nowatorem ani przekraczać granic. Jest obserwatorem skupiającym swoją uwagę na gestach, spojrzeniach, z których wyciąga wnioski i buduje z nich fabułę, czasem prześmiewczą, czasem nostalgiczną, czasem interpretującą porzekadła czy przysłowia. Zawsze poruszającą się wokół relacji między ludźmi.
Od 1998 r wraz z żoną Anną Luteracką współtworzy Luteraccy Galeria Atelier w Inowłodzu.
Współpracuje z wieloma galeriami, a dzięki tej współpracy obrazy jego znalazły się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą.