Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu „Kolory Polski” w Inowłodzu odbyła się pod znakiem bałkańskiej i żydowskiej muzyki folkowej. Jak co roku, w ślad za muzykami do Inowłodza licznie zjechali „melomani” z Łodzi, Zgierza, Brzezin, Pabianic ale również pobliskiego Tomaszowa i okolic.
Pierwszy na scenie wystąpił zespół z Węgier Babra Band, który składa się z pięciorga absolwentów Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jedyna w składzie kobieta jest wokalistką, gra też na kontrabasie. Artyści przenieśli inowłodzką publiczność w bałkańskie klimaty folku. Dużą rolę przyznają instrumentowi strunowemu szarpanemu o nazwie tambura, pochodzącemu z Panonii, skąd trafił do sztuki węgierskiej, macedońskiej i cygańskiej.
Zespół wystąpił w składzie:
Dániel Koller – tambura /alto tambura /kontra tambura /samica /baglama /wokal
Dávid Pozsonyi – alto tambura /tambura /darbuka /tapan /wokal
Bence Babcsán – kontra tambura /klarnet /wokal
Veronika Varga – bass tambura /wokal główny
Benedek Réti – akordeon
Węgierskim przyjaciołom bardzo podobał się klimat inowłodzkiego zamku oraz publiczność, która gromkimi oklaskami nagradzała występ po każdej ich utworze.
Podczas przerwy technicznej na scenie pojawił się Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki, który podziękował Dyrektorowi Filharmonii Łódzkiej – Tomaszowi Bębnowi podarowując statuetkę wykonaną przez Galerię Atelier – miejscowych artystów państwa Anny i Jarosława Luterackich. Dyrektor Festiwalu zapewnił nas, że „Kolory Polski” w Inowłodzu będą grały zawsze.
Warto dodać, że podczas koncertu miejscowe KGW z Brzustowa oraz Koło Emerytów i Rencistów z Inowłodza miały swoje stoiska, gdzie można było skosztować regionalnych smaczności. Panie Anna Bednarczyk i Ewa Nagórska zaprezentował swoje wyroby rękodzieła.
Przed samym festiwalem również na zamku odbył się też wernisaż TRZY SPOJRZENIA – WERNISAŻ ANNA LUTERACKA, TADEUSZ CZARNECKI, JAROSŁAW LUTERACKI, ale więcej o tym w osobnym materiale.
Około godziny 21:30 na scenie zaprezentowała sie Kapela Timingeriu. Artyści na inowłodzkiej scenie zagrali i zaśpiewali żywiołową, prowokującą do tańca muzykę cygańską, bałkańską i żydowską, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Stąd tytuł na plakacie zapowiadający Kolory Polski w Inowłodzu „Zabawa po sąsiedzku”.
Zespół tworzą:
Katarzyna Kapela Timingeriu – skrzypce /wokal
Jacek Timingeriu – akordeon /woka
Ewa Timingeriu – klarnet /wokal
Jakub Kurek – trąbka
Jędrzej Kuziela – instrumenty perkusyjne
Mikołaj Nowicki – kontrabas
Mateusz Rybicki – klarnet
Kolejne inowłodzkie „Kolory Polski” za nami. W 2011 roku festiwal po raz pierwszy zawitał do Inowłodza. Wtedy to na scenie zlokalizowanej na górze obok kościółka św. Idziego wystąpił Janusz Radek. Warto dodać, że Janusz Radek w Inowłodzu pojawił się też drugi raz. Tym razem jako Gwiazdą Wieczoru na Festiwalu Poezji Śpiewanej im. Juliana Tuwima. Na inowłodzkiej scenie zaprezentowała się także Gaba Klulka, Wojtek Plichowski z grupą Woobie Doobie, Kapela ze wsi Warszawa, Artur Andrus, Trebunie Tutki & Przyjaciele.
Foto – Robert Karbownik ARTGRAPHCOM
Poniżej prezentujemy skróty nagrań wideo z poprzednich lat „Kolorów Polski” w naszym magicznym Inowłodzu.