Półroczny cykl wystawienniczy przygotowany przez Annę i Jarosława Luterackich we współpracy z Zamkiem Inowłódz powoli dobiega końca. Wkrótce, 11 sierpnia o godz. 18:00, obchody 25-lecia założenia Galerii Simcinów zwieńczy otwarcie wystawy pt. „Ćwierć wieku Simcinowa”.
W ZI będzie można zobaczyć nowe obrazy Jarosława Luterackiego, rzeźby Anny Luterackiej, a także tkaniny („szmaty”) Julii Luterackiej oraz druk 3D w wykonaniu Kajetana Luterackiego. Wbrew więc temu, czego można by się spodziewać, Artyści-Jubilaci nie skupiają się jedynie na pielęgnowaniu wspomnień, lecz wspólnie z młodym pokoleniom koncentrują się już na przyszłości, udowadniając, że po ćwierć wieku nadal są pełni pasji i niesamowicie oddani swojej pracy twórczej.
O Autorach:
Jarosław Luteracki – studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Uprawia malarstwo i rzeźbę. W latach 90-tych równolegle do malarstwa sztalugowego zajmował się dekoracją wnętrz i malarstwem iluzjonistycznym na ścianach. Ta działalność wywarła ogromny wpływ na Jego obecną twórczość. Wykorzystanie elementów zdobniczych-ornamentalnych nieprzerwanie do teraz jest udziałem w tworzenia struktur na płaszczyznach budujących kompozycję obrazów. Artysta maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Współpracuje z wieloma galeriami, a dzięki tej współpracy jego obrazy znalazły się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą.
Anna Luteracka – większą część życia zajmuje się tkaniną unikatową, ceramiką użytkową i rzeźbą. Od 1998 roku prowadziła Galerię Simcinów w Inowłodzu, a w latach 2000 – 2003 w Łodzi Galerię A’ Rebours Teatr Mebli Ekscentrycznych”. Od 2015 roku na stałe mieszka w Inowłodzu i tu tworzy swoje obiekty. Jest twórczynią „Kruchomiękkich”. Tak nazwała swoje rzeźby-obiekty, które są opowieścią o emocjach zamkniętych w ceramicznych miastach, papierowych liściach, w kłodach drewna, wytrawionych przez upływ czasu toczących się po torach życia, bądź bujających na wietrze zdarzeń… Fascynują Ją naturalne materiały: papier, drewno, glina. Artystka prezentuje „Kruchomiękkie” w wielu polskich galeriach. Motto „Kruchomiękkich”:
„Nasze życie KRUCHOMIĘKKIE”, ciągle w ruchu i nigdy nie wiadomo, kiedy wyskoczy z ogólnie przyjętych za poprawne torów”.
Julia Luteracka – absolwentka wzornictwa na Politechnice Łódzkiej, które ukończyła ze specjalizacją Architektura Tekstyliów. Tam zaczęła swoja przygodę z tkaniną, którą kontynuowała na wydziale Tkaniny i Ubioru na łódzkim ASP. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem marki Szmat Skład, dla której projektuje koce i pledy żakardowe.
Kajetan Luteracki – absolwent wydziału Wzornictwa na Politechnice Łódzkiej oraz Wzornictwa na ASP w Łodzi. Współtwórca czterech edycji ilustrowanego Kalendarza Tygodniowego, ilustrator w internetowym periodyku Mały Format. Projektant graficzny z zamiłowaniem do tematów społecznych, kulturalnych. Lider grupy kuratorskiej w dwóch projektach kulturalnych organizowanych w Muzeum w Tomaszowie Maz. – Uwolnione z magazynów oraz Muzeotrasy.
Ekspozycja będziedostępna w Zamku w Inowłodzu do 3 września 2023 r.
Zapraszamy serdecznie!