Aby dzieci mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują dużo miłości, odpowiedniej opieki i właściwej diety. Oprócz tych podstawowych potrzeb, na właściwy rozwój maluchów wpływają także zabawki edukacyjne. Zachęcają one do podejmowania nowych wyzwań, rozwijają zdolności poznawcze, cechy motoryczne oraz zmysły. Dobrze dobrane zabawki dla dzieci potrafią przyczynić się do szybszego i prawidłowego rozwoju malucha, dlatego tak ważne jest, by kupować je z rozwagą.
Zanim zaczniecie kupować zabawki dla swoich pociech, warto wiedzieć, że nie każda kolorowa i pięknie wykonana zabawka niesie za sobą wartości edukacyjne. Nie ma oczywiście takiego obowiązku, bo dzieci uwielbiają wszystkie zabawki, jeśli jednak chcecie by wśród nich znalazło się kilka takich, które będą współpracować z Wami przy wspieraniu rozwoju maluszka, przed zakupem weźcie pod uwagę kilka wskazówek.
Kreatywne zabawki dla dzieci – czyli jakie?
Kupując zabawki dla dzieci nie wystarczy kierować się wyłącznie modnym przymiotnikiem na opakowaniu. Specjaliści od marketingu dobrze wiedzą, że wielu rodziców łatwo się na nie nabiera. Trzeba pamiętać, że zabawka edukacyjna ma łączyć przyjemność zabawy z nauką. Walor edukacyjny mają więc takie zabawki dla dzieci, którymi maluch może bawić się na wiele różnych sposobów. Nie jest zatem ważne co robi sama zabawka, ale co może zrobić z nią dziecko. Warto poznać tą subtelną różnicę, bo na rynku jest wiele zabawek, które jedynie pomagają ćwiczyć pewne umiejętności, ale niczego same nie uczą i nie stwarzają możliwości kreatywnego podejścia. Dlatego też w poszukiwaniu naprawdę kreatywnych zabawek warto zaglądać chociażby na strony sprawdzonych sklepów internetowych. Dobrym przykładem tutaj jest oferta zabawek kreatywnych z: https://bobomio.pl/zabawa-i-nauka.
Zabawki dla dzieci – nie dla dorosłych
Zbyt często kupujemy to, co podoba się głównie nam, z nadzieją, że maluch będzie tego samego zdania. Nasze rozczarowanie jest dość duże, gdy okazuje się, że po chwilowej euforii dziecka, zabawka ląduje w kącie. Dlaczego? Być może nie dopasowaliśmy poziomu umiejętności lub nie trafiliśmy w zainteresowania i potrzeby.
Tuż przed zakupem, warto więc zastanowić się co dziecko lubi i przemyśleć jego upodobania. Maluch, który uwielbia pomagać w kuchni na pewno ucieszy się z zestawu do gotowania, a takiego, co przytula na spacerze wszystkie pieski być może ucieszy małe zoo lub drewniana farma. Jeśli dziecko lubi łamigłówki i układanki, lepiej kupić mu ciekawe puzzle niż kolejnego misia czy lalę z ubrankami.
Domowe sposoby na zabawki dla dzieci
Według opinii ekspertów, najmłodsze dzieci potrzebują wciąż czegoś nowego. Na szczęście nie jesteśmy skazani na ciągłe kupowanie nowych zabawek ze sklepu. Edukacyjne walory mają także zwykłe przedmioty codziennego użytku. Słoik z kaszą może być świetną grzechotką, plastikowe miski pierwszą perkusją, kolorowy makaron sprawdzi się do wykonania naszyjnika, a drewniana łyżka z namalowanymi oczami może zostać bohaterką domowego teatrzyku. Pomysłów jest mnóstwo, a kreatywność zarówno dzieci jak i rodziców sprawi, że niemal cały dom może stać się wspaniałym, kreatywnym placem zabaw dla malucha.
Nie dajmy się owładnąć narastającą modą na edukacyjne walory wszystkich zabawek. Jeśli mają spełniać swoją rolę, warto przemyśleć ich funkcję lub właśnie jej brak, bo to może być kluczem do rozwoju kreatywności i sposobem na edukacyjną zabawę. Bez względu na to, jakie zabawki dla dzieci będziemy nieustannie kupować lub wymyślać, znajdźmy czas by pobawić się nimi z naszymi pociechami – to właśnie może być dla niech najbardziej edukacyjne zajęcie, jakiego potrzebują.