wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaZakręcone czerwone serce

Zakręcone czerwone serce

W dniu 4 grudnia 2020 roku w centrum Inowłodza stanęło wielkie, czerwone, zagadkowe serce. Idea jaka przyświecała pomysłodawcom była prosta. Zebrać, a następnie oddać do skupu jak najwięcej plastikowych nakrętek aby tym samym wspomóc osoby i instytucje, będące w potrzebie.

Najczęściej są to hospicja, domy dziecka, lub osoby prywatne w trudnej sytuacji z powodu choroby dziecka. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Już po niespełna miesiącu prawie dwumetrowy pojemnik był całkowicie zapełniony. I tu należą się podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego szlachetnego czynu.
Wróćmy jednak do samej idei zbierania plastikowych nakrętek. Co takiego cennego w nich jest, że coraz chętniej zamiast po prostu wyrzucić je do kosza, zbieramy, segregujemy i jeszcze nam to przynosi radość.

Obecnie najbardziej popularnym surowcem stosowanym przy produkcji opakowań jest politereftalan etylenu, czyli popularny plastik. Tworzy się z niego między innymi butelki typu PET-1. Jest to plastik przeznaczony do kontaktu z żywnością, ale uwaga(!) nie należy używać tych opakowań wielokrotnie, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.
Co do zakrętek to już całkiem inna historia. Produkuje się je z czystego polietylenu, który jest stosunkowo łatwym i tanim materiałem do recyklingu. Ich przetwarzaniem zajmują się specjalne firmy, przerabiające nakrętki na tzw granulat. Surowiec ten gotowy jest do ponownego przerobienia na przykład na: doniczki, kołpaki, wiadra, worki na śmieci, rury PCV, obudowa do komputerów a nawet kolejne nakrętki.

Drugim ważnym argumentem przemawiającym za segregacją i odkręcaniem nakrętek jest ochrona środowiska. Temat bardzo nam wszystkim bliski i dla wszystkich ważny. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, a ich składowanie i transport są o wiele tańsze i prostsze. Gdyż zgnieciona butelka zajmuje często kilkakrotnie mniej miejsca. Można zbierać nakrętki z butelek po napojach, mleku, pastach do zębów, domowych środkach chemicznych, kawie rozpuszczalnej. Jak widać zbieranie nakrętek wcale nie jest trudne, a czasami wręcz może być okazją dla najmłodszych do nauki kolorów, liczenia, różnic, albo zabawy w tworzenie zakrętkowych ludzików.
Warto, aby każdy z nas miał w domu mały podręczny pojemnik na nakrętki i zamiast wyrzucać do kosza zatrzymać się i pomyśleć, że jeden mały gest z naszej strony przyczyni się do uśmiechu na czyjejś smutnej twarzy.

N.K.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH