5 roślin, których nie powinno zabraknąć w żadnym polskim ogrodzie

0
3178

Rośliny w ogrodzie pełnią kilka funkcji. Oprócz zapewnienia odpoczynku na łonie natury, tworzą korzystny mikroklimat, dają cień, cieszą oko i sprawiają, że nasz wypoczynek jest komfortowy. Jakich roślin nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie? Aranżacja ogrodu powinna być ciekawa. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Numer 1 – magnolia

Ogrody przydomowe mają pełnić również funkcję reprezentacyjną i cieszyć swym pięknem oko właściciela. Aranżacja ogrodu to niełatwa sprawa, są jednak tak zwane „pewniaki” wśród roślin ogrodowych, które sprawią, że każdy ogród będzie niepowtarzalny. Jedną z roślin jakich nie może zabraknąć w ogrodzie jest magnolia. Jej urzekająca uroda z pewnością trafi do serca każdego ogrodnika. Drzewo to słynie z pięknych kwiatów. W zależności od odmiany, magnolia kwitnie przeważnie od marca do czerwca. Aranżacje ogrodu z uwzględnieniem w nich magnolii cieszą się w pełni zasłużonym uznaniem.

  Projekty ogrodów jakie zakładają zasadzenie w ogrodzie magnolii są jednymi z najchętniej zamawianych. Świadczy to o dużej popularności tej rośliny. Magnolia pasuje praktycznie do każdego ogrodu. Pięknie wygląda posadzona w jego centralnej części, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że drzewo to stanowi „serce” ogrodu. Pomysły na ciekawe aranżacje ogrodów znajdziecie także tutaj: https://kb.pl/porady/ogrody-przydomowe-_t/

Numer 2 – tuje

Tuje to najczęściej wybierane iglaki do ogrodu. Nie wymagają specjalnych warunków świetnie się przyjmą w prawie każdym ogrodzie. Projekty ogrodów, w których uwzględniane są tuje zwłaszcza w formie żywopłotu, dają wrażenie przestrzennych, uporządkowanych i czystych.

Popularne tuje na przykład tuja szmaragd zdobią ogrody przydomowe zarówno w formie żywopłotu jaki i posadzone „wolno” jako przełamanie kompozycji kwiatowych, świetnie sprawdzają się również jako dodatek do skalniaków. Tuja szmaragd charakteryzuje się eleganckim pokrojem i piękną barwą igieł. Tak jak wszystkie tuje tuja szmaragd jest krzewem zimozielonym, jednak co jest dodatkową estetyczną zaletą, przed zimą nie brązowieje w przeciwieństwie do innych odmian. Na temat uprawy, pielęgnacji i innych odmian tui przeczytacie także tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tuja-szmaragd-brabant-i-inne-odmiany-uprawa-pielegnacja-rozmnazanie-i-inne-porady-_rosliny-ogrodowe/

Numer 3 – juka ogrodowa

Juka ogrodowa to niezwykle ciekawa roślina. Posiada ona sztywne liście z których wyrasta długa łodyga a na niej zakwitają piękne kwiaty. Najczęściej kwiaty mają kolor biały i są bardzo liczne. Projekty ogrodów, w których króluje juka ogrodowa są ciekawe, ponieważ roślina ta nie jest zbyt popularna.

Juka ogrodowa zazwyczaj sprzedawana jest w formie niedużej sadzonki. Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem juki powinna być przemyślana, zwłaszcza jeśli chodzi o stanowisko do sadzenia. Tylko na stanowisku mocno nasłonecznionym juka będzie pięknie kwitła, jeśli do jej posadzenia wybierzemy stanowisko zacienione może ona nie kwitnąć wcale. Więcej na temat pielęgnacji juki przeczytacie tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/juka-ogrodowa-pielegnacja-podlewanie-i-przesadzanie-popularnej-rosliny-domowej-_rosliny-ogrodowe/

Numer 4 – trawy ozdobne

Jeszcze do niedawna ogrody przydomowe w których sadzono trawy ozdobne były rzadkością. W chwili obecnej trawy ozdobne powracają do łask i nie są już pomijane. Wyglądają efektownie i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, dlatego coraz więcej osób decyduje się na urozmaicenie swojego ogrodu właśnie tymi roślinami ogrodowymi.

Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych to trawa pampasowa, miskanty chińskie i turzyca. Gatunki te świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie niezależnie od jego stylistyki. Będą pasowały zarówno do ogrodów w stylu orientalnym, wiejskim czy angielskim.

Numer 5 – róża

Choć jest ona królową polskich ogrodów od wielu pokoleń, warto o niej pamiętać także dziś. Ta królowa lata jest niestety wymagająca. Intensywne podlewanie, przycinanie i pielęgnacja to zdecydowanie standardowe działania, ogrodnika opiekującego się różami.

Wbrew pozorom ich uprawa nie jest bardzo kłopotliwa. Kwiaty róży wyglądają niezwykle efektownie i z pewnością zachwycą domowników i gości kiedy rozkwitną na krzewach. Umilanie letnich wieczorów zapachem róży, który działa uspokajająco i odprężająco jest warte niedużego trudu pielęgnacji tych pięknych krzewów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj