Dolar amerykański – najważniejsza waluta świata

1
3332

Od samego początku kurs dolara rozpala w ludziach wielkie emocje. Świat podlega potężnym przeobrażeniom, zmieniają się systemy polityczne i nastają nowi prezydenci, ale dolar pozostaje niezmiennie najważniejszy pośród innych walut.

Jak wskazują eksperci, ze względu na globalizację rynku dolar odgrywa ogromną rolę w światowej gospodarce. Aż 75% wszystkich transakcji na świecie odbywa się właśnie w tej walucie. O tym gdzie można wymienić z zyskiem dolara amerykańskiego, przeczytasz pod adresem www.nadmorski24.pl.

Wielka polityka

Wartość dolara podlega wpływowi potężnego świata polityki. USA niezmiennie dąży do tego, by dolary były relatywnie tanie, ponieważ ich gospodarka rozwija się wtedy lepiej, a wierzyciele Stanów Zjednoczonych nie bogacą się nadmiernie na inwestycjach. Jeśli więc dolar mocno drożeje, wkrótce można się spodziewać spowolnienia wzrostu gospodarczego USA. Wyższe stają się także stopy procentowe, które ograniczają potencjalny wzrost gospodarczy i hamują globalny wzrost PKB, gdyż gospodarki krajów rozwijających się będą miały coraz więcej kłopotów ze spłatą swoich zobowiązań w tej walucie.

Wojny walutowe

Świat prowadzi globalne wojny walutowe. Poszczególne banki centralne z różnych krajów wciąż obniżają stopy procentowe – po to, by obniżać kursy walut. Sprzyja to lepszej konkurencyjności ich gospodarek. Każdy z głównych banków centralnych (FED, ECB, BoJ, BoA) podejmuje wszystkie możliwe działania, by kurs dolara i innych ważnych walut, takich jak funt, jen, czy euro, był jak najniższy.

Jak zarobić na wymianie walut?

Wiele osób chciałoby szybko i łatwo zarabiać na wymianie walut, należy jednak zachować rozwagę. Czerpanie zysków z różnicy kursów walut wiąże się także z umiejętnością spekulacji. Przyda się tu minimum wiedzy o tym, jak działa rynek walutowy, trzeba także wiedzieć, że podejmuje się pewne ryzyko. Spekulacje walutowe rozwijają się najlepiej w momencie braku stabilizacji na rynku walutowym – wtedy, gdy następują znaczne wahania kursów. Jeśli chcesz kupić dolara, zapoznaj się z kursem USD – kantoronline.pl. Warto wiedzieć też, że znacznie lepszą alternatywą od tradycyjnych kantorów stacjonarnych są kantory internetowe, gdzie ceny kupna i sprzedaży są zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

1 KOMENTARZ

  1. 85 proc. transakcji na rynkach walutowych zawieranych jest z udziałem dolara. Dolar kiedyś, jak większość walut świata, był ściśle powiązany ze złotem. W 1900 roku ten parytet wynosił 20,67 dolara, w połowie lat 30. ubiegłego wieku podniesiono go do 35 dolarów za uncję. W 1971 roku Amerykanie zrezygnowali z parytetu złota. Dolar stał się walutą płynną, a rok później uncja złota kosztowała 42 dolary. Dzisiaj kosztuje nieco ponad 1300 dolarów, ale światu jakoś to nie przeszkadza. Dolar przez lata stracił wiele na wartości, ale równocześnie niesamowicie zyskał na popularności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj