Inauguracja stanowiska muzealnego w zamku w Inowłodzu

0
2059

16.02.2018 r. odbyła się niezwykle ważna dla historii Inowłodza, inauguracja stanowiska muzealnego. Obecnie jest to pewna część ekspozycji odzwierciedlającej Inowłódz i jego mieszkańców na tle dziejów II wojny światowej.

Zebranych, zacnych gości – przedstawicieli sąsiadujących samorządów, Rady Gminy Inowłódz, instytucji kultury, oświaty, Lasów Państwowych, wojska, historyków oraz organizacji pozarządowych powitał Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki wraz z Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu Panią Barbarą Maciejczyk. Następnie głos zabrał płk Marian Zach, deklarując wsparcie inowłodzkiego muzeum eksponatami ze swoich zbiorów. Zaraz po Nim wystąpił Pan Marcin Szymański Wiceprezes Towarzystwa Fortyfikacyjnego Linia Pilicy, jeden z inicjatorów powstania sali muzealnej w zamku. Nawiązał On do potrzeby tworzenia miejsc dziedzictwa materialnego, ponadto zapowiedział, iż data 16 lutego 2018 r. również zapisze się w przyszłości na kartach historii ziemi inowłodzkiej.

Po wystąpieniach okolicznościowych zebrani goście udali się do muzeum, gdzie dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi i zaproszono do objerzenia ekspozycji. W trzech gablotach umieszczono eksponaty wojenne, pochodzące z okolicznych pól bitewnych, m. in.: metalowe elementy uzbrojenia wojskowego. Otwarciu stanowiska muzealnego towarzyszyła wystawa pt. „Inowłódz i okolice po I wojnie światowej” przygotowana przez pracowników Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.

W dalszej części uczestników uroczystości zaproszono na słodki poczęstunek. Podczas spotkania goście wymieniali się spostrzeżeniami na temat gromadzenia dziedzictwa historycznego i kulturalnego, którym Inowłódz jest nasycony od zarania dziejów. Złożono również podziękowania na ręce Pani Danuty Baranowskiej Sołtysa Sołectwa Inowłódz dla Rady Sołeckiej w Inowłodzu za wsparcie, dzięki któremu możliwe było zakupienie gablot oraz na ręce Pana Marcina Szymańskiego Wiceprezesa Towarzystwa Fortyfikacyjnego Linia Pilicy za zaangażowanie w inicjatywę stworzenia w zamku ekspozycji.

Tekst i foto: M. Werkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj