Tegoroczny sezon turystyczny w Gminie Inowłódz otworzy 20 kwietnia wydarzenie na inowłodzkim zamku pn. Łżykwiat Kasztelański. Łżykwiat (daw. kwiecień) to gratka nie tylko dla miłośników średniowiecza. Organizatorem tej imprezy jest Kasztelania Inowłodzka oraz Fundacja Czarna Kura przy wsparciu Gminy Inowłódz i Zamku Inowłódz.
Co to jest ten Łżykwiat?
Otóż łżykwiat, to kwiecień ze staropolskiego. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Tak postanowiliśmy nazwać, kilka lat temu, wydarzenie rekonstrukcyjne, które otwiera w Inowłodzu sezon letni. Tak się składa, że będzie to też otwarcie sezonu letniego na zamku i w całym Inowłodzu.
Co to Łżykwiat Kasztelański?
Z czym to jeść ? Historyczni wiedzą, cywile nie za bardzo. Spieszę wyjaśnić. Impreza historyczna, na którą zjeżdżają bractwa z wielu stron, czasem z bardzo daleka. Niektórzy rozbijają namioty, to ci najodważniejsi i najwytrwalsi, bo jak wiecie pogoda bywa różna a to nawet nie maj, tylko kwiecień. Część szuka sobie kąta do spania na zamku, warunki równie spartańskie, ale temperatury na plusie. Część znajdzie sobie nocleg w pobliskich kwaterach. Wydarzenie trwa od piątku do niedzieli. Najwięcej rekoludzi jest w sobotę.
Co dzieje się podczas Łżykwiatu Kasztelańskiego?
Wydarzenie jest niekomercyjne. Czyli nie ma atrakcji, takich jak kramy, stragany, stoiska, punkty dla turystów, gdzie mogą sobie postrzelać z łuku czy nauczyć się tkać.
A co jest?
Rekoludzie przyjeżdżają, ubierają się w swoje stroje, gotują sobie, bawią się w historyczne gry: strzelają z łuków, walczą na miecze jak mają chęć, są tacy, co gdzieś przycupną i będą sobie szyli, inni rozmawiali o historii, a jeszcze inni pograją w kubba. Pełen relaks.
Czemu warto podjechać na Łżykwiat, jak się jest cywilem?
Warto, bo rekoludzie (rekonstruktorzy) są bardzo otwarci na rozmowy, można się sporo dowiedzieć, można zobaczyć jak wyglądało życie w średniowieczu, jak gotowano, jak strzelano, jak walczono. Ale nie nastawiajcie się na fajerwerki, tylko na slow. Można zwiedzić zamek, zamkowe galerie, szczególnie polecamy stałą wystawę Kapituły Rycerstwa Polskiego na wieży.
Co się zadzieje na Łżykwiecie w tym roku?
To o czym pisałam powyżej i jeszcze kilka rzeczy:
1. odbędzie się szkolenie dla sędziów walk rycerskich, będzie miało swoją część praktyczną, co oznacza, że rycerze w blachach od czasu do czasu powalczą na podzamczu.
2. Na zamkowym dziedzińcu odbędą się dwa wydarzenia teatralne, jednym z nich będzie bajka dla dzieci, w każdym wieku, drugim wystawienie moralitetu „Starzec i śmierć”, to dla starszych widzów.
O innych wydarzeniach, które zadzieją się podczas Łżykwiatu poinformujemy na początku kwietnia.