W Warszawie, w dzielnicy Żerań znajduje się ulica Inowłodzka. Sprawdziliśmy kiedy została nadana jej nazwa.
Zwyczaj nazywania ulic nazwą miejscowości nie jest nowy. W wielu przypadkach nazwa ulicy miała i nadal ma topograficzny charakter, informując m.in. o kierunku, w którym prowadzi. Zwyczaj ten przetrwał do dziś. W Inowłodzu mamy np. ulicę Spalską, która prowadzi do Spały, ulicę Zamkową, która prowadzi do zamku i ulicę św. Idziego wiodącą do kościółka św. Idziego. Zwyczaj ten jest stosowany zarówno w małych miejscowościach jak i wielkich metropoliach, ale ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że w Warszawie jest ulica Inowłodzka. Leży na drugim brzegu Wisły, w dzielnicy Żerań, więc trudno przypuszczać, że wyznacza kierunek na Inowłódz. W Polsce nie ma drugiej miejscowości o takiej nazwie, więc należy podejrzewać, że chodzi o nasz Inowłódz. Skąd taki pomysł? Jaka jest jego geneza? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miasta stołecznego Warszawa. W odpowiedzi poinformowano nas, że nazwa ulicy Inowłodzkiej została nadana uchwałą Rady Miejskiej z dnia 14 grudnia 1933 r. (Dziennik Zarządu m.st. Warszawy nr 2 z 1934 r.). Jednocześnie informuję, że w zasobach archiwalnych ewidencji miejscowości ulic i adresów, prowadzonej przez BGiK dla m.st. Warszawy na podstawie art. 47a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1629 z późn.zm.) nie odnaleziono żadnych informacji uzasadniających wybór takiej nazwy.
Jak widać nazwa ulicy została nadana dawno temu i przetrwała całe dekady. Jeśli ktoś z gminy Inowłódz będzie kiedyś w stolicy to może się tam udać, ale dzisiejsza ulica Inowłodzka w stolicy to typowa ulica przemysłowa, przy której mieszczą się hale i magazyny. Dla regionalistów i miłośników historii przedstawiamy oryginał Dziennika Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy zawierającego informacje o nadaniu nazwy ulicy Inowłodzkiej.
autor wpisu: Wojciech
źródło – http://mazopolska.pl