Strona główna AKTUALNOŚCI W jaki sposób warto wybierać ETF-y od portfela inwestycyjnego?

W jaki sposób warto wybierać ETF-y od portfela inwestycyjnego?

0

W budowaniu portfela inwestycyjnego ważna jest świadomość wyboru instrumentów dostępnych na rynku. Powinny odzwierciedlać jak największą liczbę i przekrój sektorów gospodarczych a jednocześnie posiadać niskie koszty zarządzania. Te wymagania spełniają ETF-y, czyli fundusze pasywnie zarządzane, które nie próbują pokonać rynku, ale replikują jego zachowania. Mogą nie tylko pomagać tworzyć solidną poduszkę finansową, ale stać się alternatywną dla części instrumentów finansowych. 

Przed zakupem ETF-a warto sprawdzić, jak radzi sobie z naśladowaniem wybranego indeksu. Dobrym wyborem są fundusze, które stosują replikację fizyczną, czyli starają się posiadać jak najwięcej fizycznych udziałów w przedsiębiorstwach. W niektórych przypadkach, gdy fundusz nie może dostać pożądanych akcji, wtedy stosuje tzw. sampling, czyli próbkowanie. Polega to na zastępowaniu brakujących instrumentów tymi, które chociażby przypominają trudno dostępne akcje w portfelu. Przed wyborem funduszu warto sprawdzić, na ile deklaruje, że posiada określone papiery wartościowe i jak to wygląda w rzeczywistości. 

Gdzie można kupić najbardziej ciekawe instrumenty na rynkach finansowych? 

Gotowa strategia i znajomość mechanizmów, jakimi kierują się fundusze pasywnie zarządzane są dobre na sam początek przygody inwestycyjnej. Jednocześnie warto zadbać o jak najszerszy wybór instrumentów do portfela. Nie każdy instrument będzie dokładnie odpowiadał oczekiwaniom inwestorów. W wyborze najbardziej dopasowanych ETF-ów mogą pomóc instytucje finansowe i wyspecjalizowani brokerzy, którzy znają rynek od podszewki. Jeśli chcesz mieć większy wybór instrumentów, to obejrzyj stronę, na której pokazano najbardziej perspektywiczne ETF-y i możliwości inwestowania na wielu rynkach finansowych. 

Określanie strategii inwestycyjnej 

Przed wyborem dowolnych aktywów warto zastanowić się, jaką rolę będą spełniały nie tylko w portfelu, ale znacznie szerzej – w ramach całej strategii inwestycyjnej. W przypadku instrumentów typu ETF ponosi się koszty w ujęciu rocznym, co oznacza, że nie warto ich trzymać krócej niż rok. Jednocześnie są to instrumenty perspektywiczne, które naśladują rynek w dłuższym okresie i wiernie odwzorowują wszelkie zmiany w danym sektorze gospodarki. Z tych powodów fundusze pasywne świetnie nadają się do inwestowania w średnim i długim terminie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować te instrumenty na krótki termin, ale to już indywidualna decyzja inwestora. 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version