Wernisaż „Trzy Spojrzenia” w inowłodzkim Zamku [FOTO/WIDEO]

0

W sobotę 20 lipca 2019 r. na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbył sie wernisaż Trzy Spojrzenia. Zaprezentowane zostały trzy wystawy obiektów „Kruchomiękkie” Anny Luterackiej, fotografii „Bajdy Bajki Baje” autorstwa Tadeusza Czarneckiego oraz obrazy Jarosława Luterackiego.

Pierwsza z nich to wystawa prac Pani Anny Luterackiej, która zaprezentowała swoje rzeźby krucho miękkie. Można było również podziwiać wystawę malarstwa Pana Jarosława Luterackiego. Wystawę fotografii „Bajdy Bajki Baje” zaprezentował Pan Tadeusz Czarnecki.

Anna Luteracka, urodzona w 1967 r., wykształcenie pedagogiczne, ale większą część życia zajmuje się tkaniną unikatową, ceramiką użytkową i rzeźbą. Od 1998 roku prowadziła Letnią Galerię-Atelier w Inowłodzu i w Łodzi galerię „a rebours Teatr Mebli Ekscentrycznych”. Od 2015 roku na stałe mieszka w Inowłodzu i tu tworzy swoje obiekty.
Jest twórczynią „Kruchomiękkich”. To rzeźby-obiekty, które są opowieścią o emocjach zamkniętych w ceramicznych miastach, papierowych liściach, w kłodach drewna, wytrawionych przez upływ czasu toczących się po torach życia, bądź bujających się na wietrze zdarzeń … .Fascynują Ją naturalne materiały: papier, drewno, glina…Ceramiczne miasta jakie tworzy to opowieść o tajemnicy i emocjach ludzkich, które odbiorca Kruchomiękkich sam może interpretować i odgadywać.
Motto jakie określa te prace to: „Nasze życie KRUCHOMIĘKKIE”, ciągle w ruchu i nigdy nie wiadomo, kiedy wyskoczy z ogólnie przyjętych za poprawne torów”. 
Artystka swoje „Kruchomiękkie” obiekty prezentuje i sprzedaje w wielu polskich galeriach.

 
Wystawy:
2000 Łowicz „Papierowa Iluminacja”
2001 Tomaszowie Maz. Muzeum „Coś o dekoracji”
2002 Łódź Galeria A Rebours „Parawany”
2016 Muzeum w Tomaszowie Maz. „Kruchomiękkie”
2017 Piotrków Tryb. Biennale Sztuki wystawa pokonkursowa
2018 Łódź „Kruchomiękkie Świat Jonasza”
2019 Łódź „Artystyczny Inowłódz”
W inowłodzkiej pracowni można odwiedzić Artystkę, a jej prace, prosto z pracowni można obejrzeć i zakupić w Luteraccy Galeria- Atelier w Inowłodzu na Pl. Kazimierza Wielkiego 21 A
Dane kontaktowe:
e-mail: anna@luteracki.pl
tel. 600 858 699

Jarosław Luteracki (ur.1967r.) – malarz, rzeźbiarz.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi ( obecnie Akademia Sztuk Pięknych)
Uprawia malarstwo i rzeźbę. W latach 90- tych równolegle do malarstwa sztalugowego zajmował się dekoracją wnętrz i malarstwem iluzjonistycznym na ścianach. Ta działalność wywarła ogromny wpływ na Jego obecną twórczość. Wykorzystanie elementów zdobniczych-ornamentalnych nieprzerwanie do teraz jest udziałem w tworzenia struktur na płaszczyznach budujących kompozycję obrazów. Kompozycje te silnie skonstruowane z wykorzystaniem wąskiej, skontrastowanej gamy barw nadają obrazom nieco abstrakcyjny wymiar. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że główną ich cechą jest opowieść. Artysta maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Swoje malarskie opowieści tworzy poprzez symbole, mocno powiązane z tytułami obrazów. Nie chce być prekursorem, nowatorem ani przekraczać granic. Jest obserwatorem skupiającym swoją uwagę na gestach, spojrzeniach, z których wyciąga wnioski i buduje z nich fabułę, czasem prześmiewczą, czasem nostalgiczną, czasem interpretującą porzekadła czy przysłowia. Zawsze poruszającą się wokół relacji między ludźmi.

Tadeusz Czarnecki (ur. 12 grudnia 1960 r. w Końskich) – artysta malarz, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików w latach 2000-2010 ( nr leg. 783), pedagog, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, kolekcjoner, animator kultury.

Studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie.Studiował pod kierunkiem profesorów: Mariana Stelmasika (malarstwo), Zdzisława Niedźwiedzia (grafikę).Dyplom uzyskał w 1987 roku.

Studia doktoranckie w latach 1999 – 2003 odbył w Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym. Stopień naukowy obronił w 2007 roku. Tematem rozprawy doktorskiej była: Współczesna rzeźba ludowa Kielecczyzny źródłem wiedzy w edukacji regionalnej. Zajmuje się malarstwem (olej, ekolina), rysunkiem, grafiką oraz fotografią. W dorobku posiada wystawy indywidualne w kraju i za granicą (m. in. Polnisches Institut Leipzig, Deutschland, Instytut Polski Moskwa, Rosja, Instytut Polski Kijów, Ukraina) oraz udział w wystawach zbiorowych i plenerach plastycznych.

Fotografie publikował m.in. w Sztuka fotografii 1978-2008, Kapitał Sztuki 2009 jest autorem albumów fotograficznych: Obok natury 2013, Pejzaż na końcu drogi 2016, Obłok do samego nieba 2018. Od czerwca 2011 r. prowadzi autorską Galerię Sztuki BIŁASÓWKA w Radoszycach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version