Za nami pierwszy dzień dożynek prezydenckich

0
3283

W sobotę na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu usytuowane zostało Miasteczko Regionów, w którym na stoiskach wszystkie województwa prezentowały to co najlepsze w ich regionie. Natomiast na scenie występowały zespoły folklorystyczne z różnych miejsc Polski, a wśród nich nasze gminne zespoły ludowe: „Brzustowianie” i Królowianie”. Jednym
z najważniejszych punktów programu tego dnia był Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. W konkursie udział wzięło szesnaście wieńców, każdy z innego województwa. Komisja konkursowa w składzie: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca prezydenta RP, etnograf, socjolog, przewodnicząca komisji, Dariusz Kowalczyk – wicestarosta Powiatu, Tomaszowskiego, Wiesława Bogurat – etnograf, była dyrektor Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Michał Pająk – etnolog, adiunkt muzealny w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego i Marzena Małyska, ekspert w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz komisji.

Pierwsze miejsce i nagrodę 10 tysięcy złotych otrzymała grupa wieńcowa z województwa lubuskiego, powiatu żagańskiego, gminy Niegosławice, z miejscowości Nowa Jabłona. Drugie miejsce z nagrodą 6 tysięcy złotych, zajęła grupa wieńcowa z województwa wielkopolskiego, powiat pleszewski, gmina Gołuchów, miejscowość Tursko. A trzecie miejsce z nagrodą 4 tysiące złotych, zajął wieniec wykonany przez grupę wieńcową z województwa małopolskiego, powiat tarnowski, gmina Tarnów, miejscowość Poręba Radlna.

 

wieniec dożynkowy, spała, dożynki prezydenckie
Zwycięski wieniec dożynkowy fot. NaszInowlodz.PL




YouTube player

Ponadto na scenie można było zobaczyć występy zespołów ludowych, czy też Miasteczko Regionów, w którym było posmakować przysmaków ze wszystkich województw. W centrum spały nad stawem pojawiło się wesołe miasteczko oraz straganów regionalne z rękodziełem ludowym oraz przysmakami z tamtych regionów. Niedziela to przede wszystkim msza św. mszą św. o godz. 11.30 z udziałem Pary Prezydenckiej w Kaplicy Polowej AK. Po Mszy św. korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. W tym roku po raz pierwszy Ceremoniał Dożynkowy poprowadzi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujący się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.




 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj