NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jakie umiejętności warto nabyć w nowym roku?

0

Na postanowienia noworoczne nigdy nie jest zbyt późno. Co prawda pierwszy miesiąc 2023. roku już za nami, to wciąż pozostaje nam jedenaście kolejnych – a to wystarczająco czasu, by nabyć nowe, przydatne umiejętności. Czego warto nauczyć się w nadchodzącym roku?

1. Wyrobienie zdrowych nawyków

Łatwo nam przyzwyczajać się do wygodnych, znanych rozwiązań – często takie nawyki potrafią jednak powstrzymywać nas przed osiągnięciem pełni swojego potencjału. Prokrastynacja i odkładanie wszystkiego, co się da na ostatnią chwilę, nieregularne godziny snu, powtarzalna dieta składająca się głównie z przetworzonego jedzenia: wiele z nas ma koncie te grzeszki. O ile takie rozwiązania często wydają się łatwiejszą opcją na teraz, to w dłuższej perspektywie potrafią aktywnie sprowadzać w dół jakość naszego życia. Ważne jest więc, aby nauczyć się zrywać z niezdrowymi przyzwyczajeniami i zastąpić je nowymi. Liczy się konsekwencja – w końcu nie zerwiemy z wyrobionymi przez miesiące czy lata nawykami z dnia na dzień. Początki będą trudne, ale z dnia na dzień przyzwyczajanie się do nowego stylu życia stanie się coraz łatwiejsze. Spróbuj przez tydzień kłaść się spać o tej samej godzinie i przesypiać równe osiem godzin. Obowiązek, za który zabrać się miałeś dopiero za kilka dni, zacznij już teraz. Te małe kroki pozornie niewiele zmieniają, ale z czasem zobaczyć, że przeszedłeś naprawdę długą drogę.

2. Nauka nowych języków

Umiejętności lingwistyczne w dzisiejszym świecie potrafią otworzyć wiele drzwi. Dobra znajomość angielskiego jest dla potencjalnych pracodawców czymś oczywistym, dlatego warto wyspecjalizować się w jeszcze jednym języku obcym. W wielu firmach stanowiska wymagające znajomości konkretnego języka, na przykład aby kontaktować się z zagranicznymi klientami, wynagradza wyższą pensją, warto więc posiadać umiejętności w językach innych niż angielski. Wiele osób wybierze niemiecki, francuski lub hiszpański, jedne z najpopularniejszych opcji, warto jednak zastanowić się nad bardziej egzotyczną opcją. Bycie specjalistą w danej niszy jest współcześnie czymś bardzo docenianym, toteż nauczenie się mniej oczywistego języka obcego będzie wyglądało świetnie na Twoim CV. Mieszkańców województwa łódzkiego może więc zainteresować Centrum Języków Orientalnych Al-andalus, które prowadzi kursy między innymi z języka koreańskiego czy arabskiego. Więcej informacji o ich ofercie znajdziesz na stronie https://al-andalus.pl/.

3. Poznanie podstaw programowania

Z roku na rok komputery odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszych życiach. Postępująca cyfryzacja sprawia, że specjaliści w dziedzinie informatyki wręcz toną w różnorodnych propozycjach pracy. Nawet, jeśli nie chcesz wiązać swojej kariery z programowaniem, to nauka podstaw jest po prostu praktyczną umiejętnością, którą warto posiadać we współczesnym świecie. Co najlepsze, każdy z nas może zrobić to w domu – wystarczy komputer i dostęp do Internetu. W sieci przebierać można w przeróżnych poradnikach dla początkujących, które wprowadzą cię w świat języka JavaScript czy Pythona. Nauka programowania pozwoli ci zaznajomić się z analizowaniem danych i rozwiązywaniem problemów, a umiejętności te są przydatne na każdej płaszczyźnie życia.

Czym są rolety nadstawne?

0

Na rynku rolet stale pojawiają się nowe produkty, które pozwalają ograniczyć dostęp światła do wnętrza. Rolety to dodatkowo element wystroju i dekoracji wnętrza. Ich prawidłowe dobranie może wpływać na komfort przebywania w mieszkaniu i jego prezencję. Przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązania warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi możliwościami. W efekcie łatwiej będzie zdecydować się na rolety, które wpiszą się w potrzeby konkretnych osób. Obecnie bardzo popularnym wyborem są rolety nadstawne, które cechują się łatwym montażem i znakomitymi parametrami. Pozwalają na zapewnienie izolacji termicznej wewnątrz nieruchomości, a także łatwe regulowanie ilości światła dostającego się do wnętrza.

Rolety nadstawne czym są?

Rolety nadstawne to typ rolet, które stanowią odpowiedź na aluminiowe rolety zewnętrzne. Rozwiązania nadstawne w odróżnieniu jednak od klasycznych produktów zewnętrznych są montowane razem z oknem. Dzięki temu zawsze są idealnie dopasowane i świetnie komponują się ze stolarką okienną. Rolety są idealnie dopasowane pod kątem wymiaru i gwarantują płynne działanie. Plusem wynikającym ze sposobu montażu jest także opcja zabudowania całego systemu rozkładania i zamykania rolety. Taka opcja sprawia, że całość będzie wyglądała o wiele bardziej estetycznie. Rolety nadstawne są jednym z nielicznych rodzajów, który pozwala na montaż w zabudowie.

Kiedy można zdecydować się na rolety zewnętrzne nadstawne?

Rolety te można zamontować jedynie na etapie budowy domu lub wymiany całej stolarki okiennej. Wyjątkowa konstrukcja tego rodzaju rolet sprawia, że nie ma możliwość ich zamontowania na posiadanych już oknach. Skrzynka rolety musi zostać bowiem w odpowiedni sposób otynkowana i zamontowana razem z całą ramą okienną. To właśnie za sprawą tego aspektu sama roleta jest w stanie tak mocno się wyróżniać na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku i jest warta uwagi. Tego rodzaju rozwiązania można zamontować podczas wymiany stolarki okiennej u siebie w domu. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zdecydowania się na rolety podtynkowe, które pod pewnymi względami są zbliżonymi produktami.

Dlaczego warto postawić na rolety nadstawne?

Wysokiej klasy rolety zewnętrzne nadstawne mogą być bardzo interesującym rozwiązaniem pod wieloma względami. Pierwszy aspekt to kwestie estetyczne, które wynikają z tego, że skrzynka rolety jest odpowiednio ukryta. W efekcie nie widać mechanizmu rolet nadstawnych, a jedynie samą roletę. Wybieraj najlepszej jakości systemy rolet nadstawnych można także liczyć na świetną izolację termiczną. Podobnie jak rolety zewnętrzne podtynkowe, tak i nadstawne mogą posiadać specjalne zabezpieczenia termiczne, które będą w stanie ochronić nieruchomość przed utratą ciepła. Dzięki temu korzyści z wybrania odpowiednich rolet zewnętrznych będą jeszcze większe.

Na rynku przy tym dostępny jest bardzo szeroki wybór rolet nadstawnych. Produkty dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarach, które pozwalają dopasować je pod konkretną ramę okna. Rolety elewacyjne mocowane w estetyczny sposób sprawdzą się świetnie.

Warto sięgać po najlepsze jakościowo rolety

Dla największego zadowolenia warto sięgać po najlepsze jakościowo produkty. Rozwiązania, w których zarówno skrzynka rolety nadstawnej, jak i sama roleta będą bardzo trwałe. Na stronie: https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-nadstawne mogą Państwo odnaleźć wiele interesujących rozwiązań. Proponowane rolety nadstawne aluminiowe świetnie sprawdzają się jako stylowe zabezpieczenie okien, które jest szczególnie popularne w domkach jednorodzinnych.

Wielkie emocje na ekranach kin Helios!

0

Ostatni weekend stycznia w sieci kin Helios zapowiada się naprawdę intensywnie. W repertuarze znajdą się filmy dla najmłodszych kinomanów, dla młodzieży oraz fanów polskiego kina, filmów dokumentalnych i muzycznych seansów. Każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie, aby choć na chwilę oderwać się od zimowej codzienności.

Premierowe seanse filmu „Pokusa” przyniosą wiele filmowych wrażeń… Ambitna Inez marzy o karierze dziennikarki. Gdy dostaje pracę w popularnym serwisie śledzącym życie gwiazd, wydaje jej się, że wielki świat ma na wyciągnięcie ręki. Nie spodziewa się jednak jak dalece różni się on od jej wyobrażeń i jak bardzo może być niebezpieczny. Jej szef Filip traktuje Inez jak dziewczynę na posyłki. Natomiast jej idol Maks, piłkarz u szczytu sławy, okazuje się być niepokojąco tajemniczym facetem. To właśnie o nim Inez ma napisać swój pierwszy materiał. W tym celu przez trzy dni ma nie odstępować go na krok. To, co zobaczy, przeżyje i poczuje będzie jednak musiała zachować tylko dla siebie.

Przygodowy film „PIMI z Krainy Tygrysów” udowodni, że jedna niezwykła przygoda potrafi zmienić nasze życie! Pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między bohaterem i młodym tygryskiem Mukti rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i przetrwać ekstremalne wyzwania, aby dotrzeć do nowego domu, wysoko w Himalajach i przeżyć jedną z największych przygód życia: prawdziwą przyjaźń!

Podczas najbliższego weekendu, w dniach 28-29 stycznia, ekranami Heliosa zawładnie film dokumentalny „FENOMEN”. Produkcja pokazuje przemianę Jurka Owsiaka z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. To pierwszy film, w którym twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tak szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł jej powołania oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności.

Babilon” to najnowszy film reżysera „La La Land”. Damien Chazelle jest też autorem scenariusza tej brawurowej produkcji. Ta oryginalna epopeja rozgrywa się w Los Angeles lat 20. XX wieku. To opowieść o wielkich ambicjach, śledzi narodziny i upadek gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood… W rolach głównych występują: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva.

Niebezpieczni dżentelmeni” to natomiast polska komedia kryminalna. Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się po mocno zakrapianej imprezie. Głowy pękają, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo, do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów…

Na młodych widzów czeka animacja „Mumie”. W Egipcie, głęboko pod ziemią, znajduje się liczące sobie 3000 lat miasto mumii. Zgodnie z królewskim rozkazem księżniczka Nefer musi wyjść za mąż za Thuta, ale żadne z tych dwojga się do tego nie pali. Nefer pragnie wolności, a Thut na wszelkie zobowiązania reaguje alergicznie. Przed wolą bogów nie ma jednak ucieczki!

Animacja „Zadziwiający Kot Maurycy” to kolejna propozycja familijna w repertuarze Heliosa. Tytułowy Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” naciąga ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą jest w stanie pokonać tylko dźwięk magicznego fletu. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to kumple Maurycego, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy…

W najbliższym tygodniu fani cyklu Kino Konesera będą mogli wybrać się na seans francuskiego thrillera „Pięć diabłów”. Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Najnowszy film Léi Mysius to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później.

Bilety na najbliższe seanse dostępne są na stronie www.helios.pl, w kasach kin oraz w mobilnej aplikacji. Przy zakupie warto pamiętać o ofercie „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”, gwarantującej wybór najlepszych miejsc, a także korzystne ceny biletów.

Dom spokojniej starości. Idealne rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku

0

Jeśli celem państwa poszukiwań jest znalezienie pomocy dla seniora, to dobrym miejscem i jednocześnie rozwiązaniem może się dla was okazać dom seniora Medigab w Łodzi. Jest to specjalistyczna placówka medyczna, której funkcją jest całodobowa opieka i pielęgnacja osób starszych. 

Geriatria, jest dziedziną, która zajmuje się schorzeniami osób znajdujących się w podeszłym wieku. Wiek podeszły, to inne określenie, używane wobec zjawiska fizjologicznego gatunku człowieka, jakim jest starość. Jest ona konsekwencją oraz efektem starzenia się, czyli trwałego i związanego z upływem czasu, zmniejszania się naszych zdolności wobec oddziaływania stresu środowiskowego.

Prywatny dom opieki dla osób starszych i jego główne zalety. 

Osoby pracujące w ośrodku, szczególną wagę przykładają do indywidualnego traktowania mieszkających w domu seniora pensjonariuszy, którymi są osoby starsze, chore oraz niepełnosprawne. Jedną z głównych zasad, jakie przestrzegane są na terenie placówki, jest pomoc w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem ich odmiennych potrzeb. Dom spokojnej starości znajduje się w Łodzi i położony jest w centrum dzielnicy Bałuty.

Usługi z jakich pensjonariusze mogą skorzystać w trakcie swojego pobytu w domu seniora

Kolejną zasadą, która przyświeca codziennej misji spełnianej przez tą szczególną placówkę medyczną, jest troska o to, by pensjonariusze mogli się czuć w ośrodku tak dobrze i bezpiecznie jak jest to tylko możliwe i nie brakowało im atmosfery rodzinnego domu. Stąd personel dba o to, aby otaczać ich zrozumieniem i empatią. Funkcje oraz codzienne zadania ośrodka, polegają na prowadzeniu usług z zakresu psychogeriatrii, rehabilitacji, dietetyki oraz terapii zajęciowej. Najważniejsze jest jednak to, że nasi bliscy, są otoczeni całodobową opieką, jaką sprawuje nad nimi świetnie wyszkolony oraz przygotowany do tej roli, personel domu seniora w Łodzi

Podstawowa opieka nad pensjonariuszami w ramach POZ, świadczona jest przez pielęgniarki i pozostałych pracowników Medigab przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 8 do 18. Z posiłków, mieszkańcy mogą skorzystać pięć razy dziennie , a dieta jest uwzględniana dla każdego z pensjonariuszy indywidualnie i zgodnie z jego potrzebami oraz zaleceniami lekarza. Oprócz tego mieszkańcy mają zapewniony stały dostęp do przekąsek i napojów Więcej informacji na temat domu seniora, znajdziecie państwo pod adresem internetowym https://poradniapojezierska.pl/dom-seniora.html

Starość, jako naturalny etap w życiu każdego człowieka. 

Starzenie się dotyczy każdego z nas i jak już wspomnieliśmy jest ciągłym procesem, jaki zachodzi w ludzkim organizmie. Upływ czasu sprawia, że konsekwencje starzenia się są nieodwracalne, ale i również dla każdego z nas zrozumiałe i naturalne. Jednak starość to również nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, które sprawiają, że zdolności naszego organizmu do samonaprawy, przestają być wystarczające. Dlatego tak ważna wydaje się pomoc osobom w wieku podeszłym oraz właściwe dbanie o zaspokojenie ich potrzeb. Jako ośrodek specjalistyczny, dom seniora Łódź spełnia wszystkie wymagania charakterystyczne dla prywatnych miejsc tego rodzaju.

Fachowa wiedza na temat psychogeriatrii i osób starszych sprawia, że jako opiekunowie seniora, możemy być pewni, że ośrodek Medigab, jest w pełni właściwym i odpowiednim dla niego miejscem, w którym ostatnie lata jego życia, będzie mógł spędzić w spokojny i odpowiedni dla seniora sposób.

Ubrania męskie bez tajemnic

0

Ubrania męskie być może nie zmieniają się tak szybko jak damskie, jeżeli chodzi o modę, lecz mimo wszystko warto śledzić trendy, by mieć pewność, że jest się dobrze ubranym i wywierać pozytywne wrażenie na otoczeniu.
W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o męskich ubraniach.

Ubrania męskie a sylwetka

Odpowiednio dobrany strój potrafi podkreślić atuty męskiej sylwetki i ukryć jej ewentualne mankamenty. By tak było, zarówno rozmiar, jak i fason muszą być odpowiednio dobrane. Istnieją męskie ubrania o fasonie „slim fit” i „regular fit”.
„Slim fit” to wyjątkowo dopasowane elementy odzieży – przykładowo koszule z wcięciem w talii lub spodnie z wąskimi nogawkami – które poprzez to, że przylegają do ciała, wysmuklają je. Są często wybierane przez mężczyzn szczupłych.
„Regular fit” natomiast to ubrania luźniejsze, o fasonie klasycznym, który jest wszystkim dobrze znany i modny od wielu lat.
Dużo tu zależy od męskiej anatomii – w razie wątpliwości warto poradzić się doświadczonej sklepowej sprzedawczyni lub innej zaufanej osoby – lecz również od tego, w czym czujesz się swobodnie.
Nie każdy bowiem będzie czuł się komfortowo w ubraniach typu „slim fit”, bo mogą czasem sprawiać wrażenie ciasnych czy krępujących ruchy.
Trzeci fason, który warto wymienić w ramach ciekawostki, nazywa się „oversize” i obejmuje ubrania, które celowo są za szerokie i zbyt długie.
Warto próbować z różnymi typami odzieży, by odnaleźć swój styl!

Ponadczasowe stylizacje

Są takie męskie ubrania, które uznawane sią za uniwersalne i ponadczasowe. Do nich zdecydowanie należą klasyczne niebieskie jeansy, biała koszula, jednokolorowe T-shirty w stylu codziennym, czyli stylu „casual”, a także granatowa marynarka i odpowiednie do niej spodnie.
Do tego można dodać koszulki polo i elegancki sweter na chłodniejsze dni. Do popularnych wyborów zalicza się również skórzana kurtka. Nie można zapomnieć o elementach takich, jak odpowiedni krawat, pasek, buty czy okulary przeciwsłoneczne.
W trakcie tworzenia lub uzupełniania garderoby o męskie ubrania warto stworzyć właśnie taką uniwersalną bazę stworzoną z klasyków, w których każdy wygląda dobrze. Z pewnością ułatwi to dobieranie stylizacji na różne okazje.
Kolory, które zaliczają się do uniwersalnych są z reguły stonowane – takie, jak szary, błękit, biel czy czerń. Ubrania w takich barwach łatwiej łączyć z innymi, bo pasują do wielu rzeczy.

Len, bawełna czy wełna merino?

W temacie męskich ubrań warto również wspomnieć o materiałach. Obecnie z reguły unika się tych syntetycznych i skłania się w kierunku naturalnych, co jest dobrym krokiem nie tylko ze względu na ekologię, ale i wygodę oraz właściwości tych materiałów.
Gdy buszujemy w sklepach, warto sprawdzać metki! Zamiast poliestru, który nie daje skórze oddychać, warto sięgnąć po bawełnę, która jest miękka, świetnie wchłania wilgoć i nie uczula. Na szczęście nietrudno znaleźć męskie ubrania wykonane z bawełny.
Przewiewny len będzie idealny na lato, a wełna merino – choć ubrania z niej nie są grube – świetnie ogrzeje w jesień czy zimę. Do naturalnych materiałów zalicza się również delikatny jedwab.

Fason, rozmiar, styl i analiza składu „od podszewki” – kiedy opanujesz te elementy, męskie ubrania będziesz mieć w małym paluszku! Niektóre trendy przemijają, natomiast styl klasyczny i elegancja na zawsze pozostaną w modzie.

Więcej o stylizacjach męskich poczytasz na stylovy.pl

Za nami kolejny magiczny wieczór na inowłodzkim Zamku

Tym razem, w trakcie spotkania p.t. „Ślady prowadzą do Zamku”, mogliśmy zanurzyć się w świat reportaży związanych z tematycznie z naszym województwem. Jest to tym bardziej istotnie, gdyż jeden z tych tekstów traktuje o szczególnie nam bliskim Teatrze na Zamku.

W tą niezwykłą podróż udaliśmy się wraz z niezwykłymi gośćmi: dziennikarzami Piotrem Groblińskim, Tomaszem Bieszczadem oraz Markiem Juśkiewiczem oraz Remigiuszem Cabanem, którzy przybliżyli nam nieco zarówno swoje utwory, a także zdradzili co nieco ze swej twórczej kuchni. Wszystkie znalazły się w książce „Ślady. Reportaże z województwa łódzkiego” wydanej przez wydawnictwo Księży Młyn, którą serdecznie polecamy uwadze. Dziękujemy za dziś i już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań na Zamku, na które już dziś serdecznie Was zapraszamy.

Pełen nowości repertuar kin Helios!

0

Piątek zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – moc premier. Na fanów mocnych filmowych wrażeń czeka najnowsza produkcja Damiena Chazelle – „Babilon” oraz polska komedia kryminalna „Niebezpieczni dżentelmeni”. Dziecięcą publiczność ucieszą familijne animacje „Mumie” oraz „Zadziwiający Kot Maurycy”. Repertuar uzupełniają światowe hity oraz wyjątkowe seanse specjalne.

Babilon” to najnowszy film reżysera nagrodzonego aż sześcioma Oscarami „La La Land”. Damien Chazelle jest też autorem scenariusza tej brawurowej produkcji. Ta oryginalna epopeja rozgrywa się w Los Angeles lat 20. XX wieku. W rolach głównych występuje plejada gwiazd wielkiego ekranu: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. W obsadzie znaleźli się także: Jovan Adepo, Li Jun Li i Jean Smart. To opowieść o wielkich ambicjach, śledzi narodziny i upadek wielu gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood…

Niebezpieczni dżentelmeni” to natomiast zaskakująca komedia kryminalna w gwiazdorskiej obsadzie. Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo, do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów… Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

Na młodych widzów czekają aż dwie nowości w repertuarze. Pierwsza z nich to animacja „Mumie”. W Egipcie, głęboko pod ziemią, znajduje się liczące sobie 3000 lat miasto mumii. Zgodnie z królewskim rozkazem księżniczka Nefer musi wyjść za mąż za Thuta, ale żadne z tych dwojga się do tego nie pali. Nefer pragnie wolności, a Thut na wszelkie zobowiązania reaguje alergicznie. Przed wolą bogów nie ma jednak ucieczki! Thut będzie musiał ożenić się z Nefer już za siedem dni. Musi też przynieść na ślub starożytny pierścień, który wręczył mu sam faraon. Tymczasem na powierzchni ziemi lord Silvester Carnaby przeprowadza ekspedycję archeologiczną, w trakcie której po raz pierwszy znajduje coś znaczącego – egipski grobowiec!

Animacja „Zadziwiający Kot Maurycy” to kolejna premiera familijna. Tytułowy Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” naciąga ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą jest w stanie pokonać tylko dźwięk magicznego fletu. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to kumple Maurycego, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Jednak prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą.

Bogatą ofertę Heliosa uzupełniają: bijąca rekordy kontynuacja wielkiego światowego hitu „Avatar: Istota wody”, porywająca animacja dla całej rodziny „Kot w butach. Ostatnie życzenie” – sequel nominowanego do Oscara hitu z 2011 roku oraz mrożący krew w żyłach horror „M3GAN” opowiadający o pozornie doskonałej lalce stworzonej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

W niedzielę 22 stycznia sieć kin Helios zaprasza na kolejną porcję bajkowych niespodzianek w cyklu Filmowe Poranki z pozytywną animacją „Bing”. Tytułowy bohater jest trzyletnim króliczkiem, który chodzi do przedszkola i jest bardzo ciekawy świata. Jego przygody przypominają codzienność dzieci w podobnym wieku. Projekcję tradycyjnie poprzedzają konkursy i zabawy w sali kinowej.

W najbliższym tygodniu fani cyklu Kino Konesera będą mogli wybrać się na dwa wyjątkowe seanse. 23 stycznia, zaprezentowany zostanie dokument „Lombard” – wielki zwycięzca festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pełna humoru komedia o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. W mieście zwanym „polskim Detroit”, Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek. Każdego dnia walczą o przetrwanie, wspierając jednocześnie mieszkańców poprzemysłowej dzielnicy, udowadniając, że siła tkwi we wspólnocie.

Już dwa dni później, 25 stycznia, widzowie zobaczą „Duchy Inisherin” – opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski. Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na wybrzeżu Irlandii. Pewnego dnia jeden z przyjaciół niespodziewanie postanawia zakończyć ich relację. Zaskoczony Padraic chce zrozumieć co się stało. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie ma już odwrotu…

Bilety na styczniowe seanse dostępne są na stronie www.helios.pl, w kasach kin oraz w mobilnej aplikacji. Przy zakupie warto pamiętać o ofercie „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”, gwarantującej wybór najlepszych miejsc, a także korzystne ceny biletów.

160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia b.r. wspólnie będziemy obchodzić 160 rocznicę wybuchu jednego z powstań narodowych – Powstania Styczniowego. Chcąc uczcić to wydarzenie i Jego bohaterów nasza gmina bierze udział w zainaugurowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki akcji „Znicz dla Powstańca”. Ma ona na celu objęcie szczególną pamięcią groby powstańców styczniowych na terenie województwa łódzkiego.

Jedną z postaci związanych z Powstaniem Styczniowym oraz z Gminą Inowłódz jest Ignacy Harde. Urodził się 1 lutego 1847 r., pochodził z rodziny ziemiańskiej. Po wybuchu powstania jako szesnastolatek, przystępuje do partii Roberta Skowrońskiego, następnie przyjęty został do oddziału kawalerii Edmunda Taczanowskiego, z którym brał udział we wszystkich jego potyczkach. W trakcie walk powstańczych był czterokrotnie ranny, po zakończeniu zrywu niepodległościowego przeniósł się do Poznania. W trzy miesiące później, na skutek amnestii powrócił do rodzinnej Łodzi.

W okresie popowstańczym I. Harde założył rodzinę, ze związku z Emilią Wapińską doczekał się czworga dzieci: Reginy, Heleny, Stefana oraz Leona. Posiadali oni w Łodzi 3 fabryki produkujące meble. Jako weteranowi powstania styczniowego w okresie dwudziestolecia międzywojennego okazywano należną estymę. Podobnie jak inni żyjący uczestnicy styczniowego zrywu m. in. uzyskał stałą pensję państwową oraz prawo do noszenia specjalnego munduru. Awansowany został do stopnia podporucznika, a także odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Był jednym z najdłużej żyjących weteranów powstania styczniowego. Przed wybuchem II wojny światowej nabył majątek w Inowłodzu. Po zakończeniu walk w wojnie 1939 r. zaangażował się w pomoc żołnierzom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, ofiarując im wikt i opierunek oraz konie. Po odkryciu przez okupanta współpracy I. Hardego z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego, weteran zaczął być poszukiwany. W trakcie ucieczki przed Niemcami spadł z konia, łamiąc przy tym obojczyk. Po tym wydarzeniu nie odzyskał już zdrowia, zmarł w Inowłodzu 27 października 1940 r.

Z kolei przy budynku Nadleśnictwa Spała znajduje się pamiątkowy krzyż. Upamiętnia on, wedle przekazów, powstańca biorącego udział w bitwie pod Brenicą. Po zakończeniu tej potyczki miał się on schronić w stojącym ówcześnie młynie Spała. Nie dane mu było jednak zaznać spokoju, bowiem wytropił go oddział kozacki i śmiertelnie ranił. W miejscu jego śmierci znajduje się wspomniany krzyż.

Spotkanie literackie na Zamku w Inowłodzu

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu oraz Fundacja Czarna Kura serdecznie zapraszają na spotkanie literackie ze znanymi dziennikarzami Piotrem Groblińskim, Tomaszem Bieszczadem oraz Markiem Juśkiewiczem p.t. „Ślady prowadzą do Zamku”, poświęcone książce „Ślady”.

Reportaże z województwa łódzkiego” wydanej przez wydawnictwo Księży Młyn. Jest ona zbiorem reportaży poświęconych województwu łódzkiemu, dotykających różnorodnej tematyki z przeszłości i teraźniejszości. Jeden z nich poświęcony został działającemu w Inowłodzu Teatrowi na Zamku, p.t. „Teatr otoczony fosą”. Spotkanie, które poprowadzi Remigiusz Caban odbędzie w piątek 20 stycznia b.r. o godz. 17.00 na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Wstęp na wydarzenie jest wolny, będzie również możliwość nabycia książki.

Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek w Kólowej Woli za nami

W piątek 13 w Domu Ludowym w Kólowej Woli odbył się Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek. Wspaniała atmosfera, wspaniali wykonawcy.

W koncercie udział wzięli: Hania i Lena Gruszczyńskie ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli pod opieką Barbary Chmielewskiej, Basia Guźniczak i Miłosz Moruś ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu pod opieką Roma Rodakowskiego, Filip Mierzwa, Szymon Gawęda, Maja Niemiec, Malwina Warczyk i Marysia Niemiec ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie pod opieką Zbigniewa Kosylaka, formacja reprezentująca Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu „Teatr na Zamku – Dzieci” Marysia i Jaś Pawelscy, Basia Guźniczak i Miłosz Moruś pod kierownictwem Remigiusza Cabana, Julia Pietras i Marysia Kubiś pod opieką Beaty Niedzielskiej, Dziecięco Młodzieżowy Zespół Cekinki pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka, Zespół Ludowy „Królowianie” pod kierownictwem Anny Kobalczyk, Zespół Ludowy „Brzustowianie” pod kierownictwem Mirosławy Olas.

Dziękujemy wspaniałym uczestnikom, którzy uraczyli nas swymi przepięknymi głosami.