Koncerty grupy Pathman i „Nagrania terenowe snów” Remka Hanaja odbędą się w ramach cyklu Teatru Syrena z wytwórnią Requiem Records.
Program artystyczny cyklu tworzą nowatorskie projekty (koncerty i wydarzenia o charakterze performatywnym), stawiające na wspólne przeżywanie dźwięku oraz interakcję z publicznością.
Cykl kierujemy do widzów, którzy szukają w teatrze nowych doświadczeń i nie boją się eksperymentów.
PATHMAN
Jeżeli dźwięki nie przekonują to cóż na to poradzą słowa. Może warto wybrać się w podróż przez złudzenia i światy. Wystarczy otwierać i zamykać DRZWI. W milczeniu, skupieniu, niemyśleniu, empatii, pełni. Bez ględzenia, gadania, tłumaczenia, teoretyzowania, szufladkowania, klasyfikowania, wskazywania, chwalenia, potępiania itp.
„Jesteśmy pokoleniem, dla którego muzyka nie ogranicza się do bycia rozrywką, nie jest zagłuszaczem dźwięków otoczenia. Dla nas jest sposobem wyrażenia pojmowania świata, podejścia do natury, człowieka i „cywilizacji”. Na co dzień paramy się wieloma zajęciami, pozornie nie mającymi wiele wspólnego z muzyką – leśnik, informatyk, architekt, radny, pedagog, redaktor. Jednak dźwięki znajdujemy wszędzie, towarzyszą one każdemu działaniu. Jedne są tłem bez znaczenia, inne są ściśle określoną informacją o pełni znaczenia. Do autoekspresji służy nam pokaźny zbiór instrumentów, przedmiotów i narzędzi – akustycznych dźwiękorobów.”
REMEK HANAJ
NAGRANIA TERENOWE SNÓW
Solowy projekt członka grupy KSIĘŻYC. Tradycyjna muzyka pozaświatowa z różnych regionów.
Jak się ma muzyka w jej osobistym niby straconym czasie, kiedy nikt jej nie słucha tutaj, ani nie wykonuje na żywo, a jeśli gra to już jej odbicie, z inną „osobistością”? Kiedy jej właściciel, twórca, znika wraz z nią jako organiczną częścią siebie samego na zawsze. Na ile zapoznana przez nas forma tej muzyki jest tożsama z jej wzajemnymi relacjami wewnętrznymi z autorem? Co się dzieje, jeśli ta forma, przynajmniej w sensie czytelnej dla nas całości, jest uniesiona poza uwagę i dostępna raczej w bezkształcie?
Marek Leszczyński