Pozwól opiekunom dorabiać

0
1833

Dom to praca to inicjatywa realizowana od 2006 roku przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO). W działaniach w ramach inicjatywy koncentrujemy się wokół zmiany postrzegania osób pracujących w domach. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni, opiekunowie osób zależnych (dzieci, osób starszych), niepełnosprawnych. To osoby, które z różnych życiowych powodów nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Wykonują jednak każdego dnia różnorakie prace domowe i opiekuńcze.

W kampanii mówimy o tym, że zajęcia domowe to także praca – wymagająca, ciężka, bardzo ważna ze społecznego, jak i gospodarczego punktu widzenia. Wprowadzamy do debaty publicznej ten temat. Uważamy za ważne, by nie deprecjonować zajęć domowych, jak i osób, które je wykonują.

W ramach kampanii dążymy też do zmiany przepisów. Chcielibyśmy, by osoby pracujące w domu mogły w przyszłości między innymi liczyć na podział składki emerytalnej, a opiekunowie osób niepełnosprawnych/zależnych pobierający niewielkie zasiłki pielęgnacyjne mogli jednocześnie podejmować dodatkową pracę.

PODPISZ PETYCJĘ. ZMIEŃ PRAWO. POZWÓL OPIEKUNOM DORABIAĆ

Planujemy zebrać 20 tys. podpisów pod petycją „Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać”. W petycji piszemy o tym, że należy wprowadzić rozwiązania prawne, które pozwolą łączyć pobieranie świadczeń z dorabianiem. Od maja pracowaliśmy – wraz z ekspertami kampanii oraz uczestnikami szkolenia dla lokalnych liderów – nad rekomendacjami zmian w prawie. Obecnie te rekomendacje będziemy konsultować z obywatelami, ze środowiskami opiekunów osób niepełnosprawnych oraz z organizacjami działającymi na ich rzecz. Rekomendacje wraz z zebranymi podpisami przekażemy Minister Elżbiecie Rafalskiej 

– mówi Rafał Górski, prezes INSPRO.

http://domtopraca.pl/zmien-prawo-pozwol-opiekunom-dorabiac/

źródło – http://domtopraca.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj