24 czerwca w pierwszą sobotę wakacji w Inowłodzu powitano lato organizując plenerową imprezę o zabarwieniu historycznym w zamkowej scenerii ruin Kazimierza Wielkiego.
Imprezę zorganizowali: Gmina Inowłódz, Stowarzyszenie Kultury i Sztuki Kamienica 56 oraz Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Natomiast dofinansowanie przyznała Fundacja Lotto.
Impreza została osadzona w realiach ludowej obrzędowości wigilii Św. Jana. Główne wydarzenia miały miejsce na zamku i podzamczu, osoby zaangażowane w organizację imprezy strojem i zachowaniem nawiązywały do epoki średniowiecza.
Całość prowadzona była przez animatorów, zapowiadających poszczególne atrakcje. Moderatorzy współpracując ze sobą, zapewniali uczestnikom zabawę, a przy okazji przekazując wiedzę o obyczajach związanych z obrzędowością świętojańską oraz o historii Inowłodza i miejscowych zabytkach. Zabawie towarzyszyła radosna muzyka średniowieczna.
Na podzamczu zrekonstruowane zostały kramy i stragany, na których demonstrowano pracę rzemieślników m. in.: kram zielarki gdzie można było pooglądać zioła i snute opowieści o ich właściwościach , kram aptekarza, rekonstrukcja kuchni słowiańskiej z demonstracją potraw, kram skryby ze starym księgozbiorem i inne.
Tego dnia pod zamkiem rozbity został obóz rekonstruktorów z Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, biorącej czynny udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy, Hetman chorągwi dokona prezentacji swojej drużyny.
Na podzamczu przygotowano również atrakcje dla najmłodszych w postaci obozu kuglarzy – rekonstruktorów historycznych, którzy poprzez zabawę włączali uczestników aktywnie w imprezę. Między zwiedzającymi przechadzali się szczudlarz, zaczepiając i rozśmieszając publiczność.
Na dziedzińcu zamkowym oraz podzamczu w ciągu dnia odbywały się warsztaty o otwartej formule:
- warsztat śpiewu białym głosem
- warsztaty tańca dawnego
- warsztaty wicia wianków
- warsztaty gry na bębnach
Centralnym wydarzeniem tego dnia był koncert Świętojański, na którym utwory zaprezentowała grupa śpiewaków białym głosem Vinochok. Trzy dziewczyny i jeden chłopak o cudnych głosach – śpiewali pieśni kupalne.
Wystąpiły również lokalne ludowe zespoły ludowe „Królowianie”, a także Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”.
Na inowłodzkim rynku zorganizowany był plener artystyczny – Strefa Art. Artyści prezentowali swoje rękodzieło.
Efektem warsztatów wicia wianków był konkurs „Na Najpiękniejszy Wianek Sobótkowy”, który w godzinach wieczornych rozstrzygnięto na podzamczu. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i przyznała 3 nagrody: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Brzustowie, II miejsce – Sołectwo Dąbrowa, III miejsce – Olga Kaczyńska. Natomiast Publiczność spośród zgłoszonych wianków wybrała swojego faworyta poprzez głosowanie, którym okazała się Amelia Guźniczak.
Pod koniec dnia (po zmroku) nastąpił przemarsz orszaku spod zamku nad rzekę przy akompaniamencie bębnów i w świetle pochodni. Tam wianki puszczano na Pilicę, któremu towarzyszył śpiew grupy Vinochok.
W ciągu dnia uczestnicy wydarzeń mogli wykonywać zdjęcia, a następnie zgłosić je do udziału w konkursie fotograficznym na fotografię reportażową.
Imprezę sobótkową zamknęło widowisko tańca z ogniem Fire show w wykonaniu grupy Samsara.
A do późnych godzin nocnych grał zespół Quattro, który zabawiał ludzi nad Pilicą.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie sponsorom, darczyńcom oraz wszystkim, którzy zaangażowali w przygotowanie imprezy.
Tekst: M. Werkowska