Jest w Inowłodzu za rzeką, miejsce wyniosłe, do którego stromym podejściem prowadzi ulica Opoczyńska. Tam w dawnych czasach zbierali się pątnicy i formują w kompanie ruszali do sanktuarium w Studziannie-Poświętnem albo i dalej do samego klasztoru jasnogórskiego.
Przed udaniem się w drogę upraszano bliźnich wobec, których dopuszczono się przewinień, o ich przebaczenie, wyrażano skruchę, obiecywano poprawę, biorąc za świadka drewniany krzyż, stojący przy skrzyżowaniu dróg. Miejsce to nazwano Przeprośną Górką.
Z czasem wzniesiono tutaj murowaną kapliczkę. Nieznana jest data jej powstania. Przypuszczać można, że miało to miejsce w XVIII stuleciu, w okresie największego nasilenia ruchu pielgrzymkowego w Polsce.
Mijały lata, potem wieki, kapliczka wrosła w tutejszy krajobraz. Zagłada przyszła niespodziewanie w czasie trzydniowej krwawej bitwy, która w grudniu 1914 roku przetoczyła się nad Inowłodzem. Z połowy zabudowań miasteczka nie został kamień na kamieniu. Zniszczono obydwa kościoły, zginęła trafiona artyleryjskim pociskiem także kapliczka na Przeprośnej Górce. Niebawem i sama nazwa wzniesienia poszła w niepamięć, a kiedy ją przywoływano budziła zdziwienie.
Tradycja, jeżeli znajduje oparcie w ludzkiej pamięci, nie ginie. Latem 1999 roku w czasie prowadzonych przy poszerzaniu drogi wychynęły z pod ziemi zarysy murowanych fundamentów. Kiedy deszcz je obnażył z warstwy okrywającego iłu uwolnił, uważnym oczom ukazał się regularny kształt czworoboku tworzącego podwaliny nieistniejącej od dziesięcioleci kapliczki.

Mieszkańcy Inowłodza, a dokładniej ul. Opoczyńskiej postanowili zabytek przywrócić do życia. Wspólnym trudem wielu osób odbudowano kapliczkę lokując ją dokładnie na dawnym miejscu i wykorzystując stare fundamenty. Odżyła też dawna nazwa okolicy – Przeprośna Górka.

W kapliczce pod dachem znajduje się wyciosana postać Chrystusa frasobliwego. Przysiadł sobie utrudzony, twarz ręką zasłonił. Duma nad czymś, przeszłość wspomina, natrętne myśli od siebie odgania, zbiera siły przed dalszą podróżą.
autor: Bohdan Olszewski
Autorem rzeźby Jezusa na „Przeprośnej Góce” jest urodzony w Inowłodzu artysta malarz, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pan Jarosław Luteracki.
Prace nad odbudową kapliczki zakończono w październiku 2000 roku. Fundatorami tej „budowli” byli: Panowie Świerczyński Paweł, Rybak Bogdan, Luteracki Jarosław, Świderek Jan oraz inni mieszkańcy ul. Opoczyńskiej, pomagający przy jej powstawaniu. 22 października 2000 roku uroczystego niepoświęcenia kapliczki dokonał ówczesny proboszcz Parafii Inowłódz – ks. Stanisław Grabowski.
W październiku będziemy obchodzić 19 lecie kapliczki, a za rok okrągłe 20 – lecie. Dzięki społecznej pracy mieszkańców Zamościa (Inowłódz) kilka tygodni temu zakończyły się prace przy jej odrestaurowywaniu. Dziękujemy
Artykuł napisany przy współpracy z Panią Danutą Baranowską (wieloletnią sołtys Sołectwa Inowłódz) oraz zapiskom pana Bohdana Olszewskiego, autora wielu książek o Inowłodzu i okolicach.
O dziękuję panie Redaktorze za ten artykuł i historię kapliczki. Wiele ludzi na tym zdjęciu już odeszło. Dziękuję za pamięć…