piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaKościół Św Michała z nowym parkanem

Kościół Św Michała z nowym parkanem

Na początku maja tego roku przy kościele św Michała Archanioła w Inowłodzu zniknął parkan, czyli ogrodzenie wymurowane z inowłodzkiego piaskowca oraz szlaki. Mur ten był otynkowany ale z roku na rok jego stan był w coraz to gorszym stanie. Ściany popękane, z który sypała się szlaka i zwietrzały cement.

Ksiądz Artur Szczepanik, który jest proboszczem inowłodzkiej parafii zarządził jego rozbiórkę i po około 3 tygodniach mur został uprzątnięty. Ksiądz zwrócił się na piśmie do konserwatora zabytków o dofinansowanie na budowę nowego ogrodzenia ale niestety spotkało się to z odmową gdyż, mur nie jest częścią kościoła, czyli nie jest zabytkiem. Pomóc mają wierni, którzy przekazują datki na jego budowę. Ile to ma kosztować? Na tą chwilę nie wiemy.

W następnych latach ma być przeprowadzony gruntowny remont samego kościoła. Wymieniony ma być dach oraz położona nowa elewacja zewnętrzna. Na ten cel mają być pozyskane środki od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Kilka miesięcy temu były przeprowadzone badania archeologiczne, które wykazały, że kościół wybudowany jest z cegły oraz kamienia takiego z jakiego jest zbudowany kościół św. Idziego. Gdyby nasz kościół św. Michała miałby zewnętrzne ściany z tego inowłodzkiego piaskowca byłby to jeden z nielicznych kościołów z tych lat zbudowany z tego surowca.

A tak na marginesie czy nie uważacie Państwo, że kościół bez muru też wygląda bardzo ładnie?

RELATED ARTICLES

3 KOMENTARZE

  1. Ludzie księdza chodzą po gminie i wołają po 200zł…Ludzie, a nie można mowic co łaska. Jak się chce slub organizować to ksiądz ma cennik odpowiedni 1200 czy 1500zł przykładowo, a nie co łaska 🙂

  2. Bardzo lam parafianką tego kośioła teraz mieszksm gdzie indziej, sory ten ksiadz to dla mnie biznesmen i juz, osoby kture zbieraly na parkan robiły to o ci ksiądz poprosił i nie są niczemu winne, ksiądz narzucił stawkę a właśnie powinno być co łaska, a mało tego z pokątnych źrudeł słyszałam że ksiądz pozyskał dotacje unijną na budowe parkanu, a datki od parafian… no nie wiem na co pójdą. A tak wogule dziwie się ze parafia Inowłudz nie ma rady parafialnej a „ksiądz” odwala samowolkę i nikt tego nie kontroluje a parafia jest spora i nie jedna osoba miała by wiele do powiedzenia w tym i nie tylko w tym temacie

  3. Z wielkim żalem patrzę jak ten (za przeproszeniem) prosty lud daje się ogłupić księżom i płaci im haracz na ich uciechy i fajne samochody oraz kobitki. Po co ten mur…lepiej było by bez niego. 200zł minimum co to do cholery jest? Niech po zakończonej zbiórce powie ile zebrał. Niech utworzą radę parafilaną jak za ks Grabowskiego, gdzie każda złotówka była liczona i nic nie zginęło, a tyle zrobił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS