160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

0
2

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia b.r. wspólnie będziemy obchodzić 160 rocznicę wybuchu jednego z powstań narodowych – Powstania Styczniowego. Chcąc uczcić to wydarzenie i Jego bohaterów nasza gmina bierze udział w zainaugurowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki akcji „Znicz dla Powstańca”. Ma ona na celu objęcie szczególną pamięcią groby powstańców styczniowych na terenie województwa łódzkiego.

Jedną z postaci związanych z Powstaniem Styczniowym oraz z Gminą Inowłódz jest Ignacy Harde. Urodził się 1 lutego 1847 r., pochodził z rodziny ziemiańskiej. Po wybuchu powstania jako szesnastolatek, przystępuje do partii Roberta Skowrońskiego, następnie przyjęty został do oddziału kawalerii Edmunda Taczanowskiego, z którym brał udział we wszystkich jego potyczkach. W trakcie walk powstańczych był czterokrotnie ranny, po zakończeniu zrywu niepodległościowego przeniósł się do Poznania. W trzy miesiące później, na skutek amnestii powrócił do rodzinnej Łodzi.

W okresie popowstańczym I. Harde założył rodzinę, ze związku z Emilią Wapińską doczekał się czworga dzieci: Reginy, Heleny, Stefana oraz Leona. Posiadali oni w Łodzi 3 fabryki produkujące meble. Jako weteranowi powstania styczniowego w okresie dwudziestolecia międzywojennego okazywano należną estymę. Podobnie jak inni żyjący uczestnicy styczniowego zrywu m. in. uzyskał stałą pensję państwową oraz prawo do noszenia specjalnego munduru. Awansowany został do stopnia podporucznika, a także odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Był jednym z najdłużej żyjących weteranów powstania styczniowego. Przed wybuchem II wojny światowej nabył majątek w Inowłodzu. Po zakończeniu walk w wojnie 1939 r. zaangażował się w pomoc żołnierzom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, ofiarując im wikt i opierunek oraz konie. Po odkryciu przez okupanta współpracy I. Hardego z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego, weteran zaczął być poszukiwany. W trakcie ucieczki przed Niemcami spadł z konia, łamiąc przy tym obojczyk. Po tym wydarzeniu nie odzyskał już zdrowia, zmarł w Inowłodzu 27 października 1940 r.

Z kolei przy budynku Nadleśnictwa Spała znajduje się pamiątkowy krzyż. Upamiętnia on, wedle przekazów, powstańca biorącego udział w bitwie pod Brenicą. Po zakończeniu tej potyczki miał się on schronić w stojącym ówcześnie młynie Spała. Nie dane mu było jednak zaznać spokoju, bowiem wytropił go oddział kozacki i śmiertelnie ranił. W miejscu jego śmierci znajduje się wspomniany krzyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.