czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCI79. rocznica egzekucji 30 mieszkańców gminy Inowłódz

79. rocznica egzekucji 30 mieszkańców gminy Inowłódz

Dziś, tj. 9 lutego 2023 r., uroczyście wspominaliśmy 79. rocznicę egzekucji 30 mieszkańców gminy Inowłódz i okolic, rozstrzelanych przez Niemców w tzw. „Molkowym Rowie”. Mord ten był wynikiem akcji przeprowadzonej 2 lutego 1944 r. przez polskich partyzantów w pobliskim Brzustowie w czasie której zlikwidowali 3 niemieckich żandarmów.

W ramach represji 30 osób zostało aresztowanych, przewiezionych do więzienia Gestapo w Tomaszowie i decyzją Sądu Doraźnego przy Komendanturze SS i SD dla Dystryktu Radomskiego z 7 lutego, stracone dwa dni później.

W uroczystości udział wzięła delegacja Urzędu Gminy i podległych placówek wraz z wójtem Bogdanem Kąckim a także przedstawiciele łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, młodzież szkolna i przedstawiciele stowarzyszeń. Kwiaty i znicze pamięci złożono w trzech miejscach związanych z tym tragicznym wydarzeniem: przy pomniku usytuowanym w centrum Inowłodza przy OSP, na cmentarzu parafialnym oraz na „Molkowym Rowie” – miejscu egzekucji. Wspólnie oddaliśmy hołd ofiarom, wyrażając nadzieję, iż młode pokolenie nie zapomni tamtych wydarzeń i za wiele lat również będzie o nich wspominać.

Tekst/zdjęcia: Marek Stefański
GCK Inowłódz

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS