wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaCo posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Nie każdy z nas ma wpływ na metraż posiadanego ogrodu, nie każdy ma również czas na zajęcie się nim od podstaw i zadbanie o niego tak, by swym wyglądem zachwycał i zachęcał do spędzania w nim czasu.

Jest jednak kilka elementów, które choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepozorne, w rzeczywistości zmieniają obraz całego ogrodu i mają ogromny wpływ na to, jak zostanie on odebrany – jako piękny i wypielęgnowany, czy też jako zaniedbany i wprost odstraszający.

Pierwszym takim elementem jest trawnik. Choć zazwyczaj zupełnie się o nim zapomina, to właśnie on jest jednym z najważniejszych aspektów ogrodu. Zaniedbany, nieprzystrzyżony trawnik sprawia bowiem, że cała posesja wydaje się zaniedbana, odstraszająca, nieprzyjemna, a nawet niebezpieczna (w wysokiej trawie mogą się bowiem kryć kleszcze, które stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz zwierząt). Właśnie dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnym koszeniu, a jeśli jest się nieco wcześniej, dopiero na etapie zagospodarowywania tej przestrzeni – by rozsądnie wybrać nasiona trawy oraz wysiać je zgodnie z zaleceniami.

Równie istotne jest ogrodzenie. Jego brak sprawia, że teren wydaje się nieco zaniedbany, a sam ogród – niedokończony. Ma to również istotny wpływ na bezpieczeństwo – dom nie posiada wtedy swoistej „bariery ochronnej”, jaką jest na przykład ogrodzenie betonowe. Tutaj nasuwa się pytanie – jakie będzie najlepsze? Ogrodzenie aluminiowe? Drewniane? W jakie najlepiej zainwestować pieniądze? Wszystko zależy od tego, w jakim stylu został utrzymany dom.

Do budynku o nowoczesnej bryle, w odcieniach szarości z całą pewnością najlepiej będzie pasować ogrodzenie betonowe lub z ozdobnej cegły (tradycyjnej lub w kolorze grafitowym), dzięki czemu cała posesja zostanie utrzymana w nowoczesnym, industrialnym stylu. W przypadku niewielkiego domku świetnie sprawdzi się coraz bardziej ostatnio popularne ogrodzenie aluminiowe – proste, ponadczasowe, eleganckie.

Odrobina zieleni

Niezależnie od tego, czy właściciel domu zdecyduje się na ogrodzenie aluminiowe czy wykonane z jakiegokolwiek innego tworzywa, warto jest pamiętać o tym, by dodać do niego odrobinę zieleni. W towarzystwie roślin każde ogrodzenie będzie wyglądać zdecydowanie lepiej, a sam ogród stanie się bardziej przytulny i przyjemny. Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Idealnie w tej roli sprawdzają się różnego rodzaju krzewy – wiele osób decyduje się na przykład na otoczenie posesji żywopłotem. Ogrodzenie aluminiowe idealnie komponuje się z eleganckimi, prostymi tujami, które pięknie podkreślą jego minimalistyczny charakter. Ogrodzenie betonowe zaś pięknie wygląda w sąsiedztwie pnących bluszczy, które staną się jego żywą ozdobą.

Nie należy jednak zapominać, że niezależnie od rodzaju ogrodzenia każda roślina będzie przy nim wyglądać pięknie, dlatego warto ich posadzić dużo (oczywiście w rozsądnych odstępach od siebie nawzajem, by miały szansę na swobodny, nieskrępowany rozwój). Mogą to być krzewy iglaste, kwiaty, drzewka owocowe – ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia… i budżet.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodzenia-betonowe.com.pl
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH