piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaCo warto wiedzieć o l-tyrozynie?

Co warto wiedzieć o l-tyrozynie?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych substancji odżywczych. Jedną z grup tego rodzaju substancji są aminokwasy, które w najprostszy sposób można podzielić na te, które organizm człowieka jest w stanie samodzielnie syntetyzować oraz te, które muszą być dostarczane drogą pokarmową.

Właśnie do pierwszych z nich zalicza się tyrozynę, czyli do aminokwasów endogennych. Warto jednak wiedzieć, że jej lewoskrętny izomer (l-tyrozyna) jest szczególnie popularny wśród osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną, a w szczególności w przypadku chęci zbudowania masy mięśniowej, czy też przy odchudzaniu. To powoduje, że nie brakuje odżywek i suplementów diety, które posiadają w składzie ten aminokwas. Co zatem warto wiedzieć o l-tyrozynie, jakie ma właściwości i działanie?

Czym jest l-tyrozyna i jakie właściwości posiada?

L-tyrozyna jest jednym z budulców białek mięśniowych oraz neuroprzekaźników. Co więcej, jest ona odpowiedzialna za niwelowanie stresu, a także pozwala zachować spokój w stresogennych sytuacjach. Co jeszcze warto wiedzieć o l-tyrozynie?

  • Ogólnie wspiera zdrowie psychiczne – poza pozytywnym działaniem na stres, warto wspomnieć o ogólnym wsparciu funkcji umysłowych. Ponadto chroni przed występowaniem stanów depresyjnych itp.

  • Wpływ na gospodarkę hormonalną – wraz z selenem oraz jodem wytwarza hormony tarczycy i przeciwdziała rozwojowi niedoczynności tarczycy.

  • Wspomaga odchudzanie – l-tyrozyna działa jako bloker apetytu, podtrzymuje uczucie sytości itp. To natomiast przekłada się na kontrolę nad kalorycznością posiłków oraz pomaga przerwać z podjadaniem między posiłkami.

Warto także wspomnieć, że l-tyrozyna może niwelować zmęczenie mięśni i je wzmacniać. To właśnie jest jednym z głównych powodów jej rosnącej popularności wśród osób uprawiających sport. Co więcej, ma ona także swój udział w produkcji kolagenu, czy też w syntezie melaniny, która chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na organizm. 

Chcąc znaleźć odpowiedni preparat do suplementacji l-tyrozyny, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD. Znajduje się tam szeroki wybór sprawdzonych producentów takich jak Swanson, którzy w swojej ofercie mają m.in. preparaty bogate w l-tyrozynę.

Czy l-tyrozyna może być szkodliwa dla zdrowia?

Warto pamiętać, że w przypadku wszelkiego rodzaju odżywek i suplementów diety, ich stosowanie powinno być zawsze uargumentowane wzmożonym zapotrzebowaniem organizmu na daną substancję. Tak samo jest w przypadku l-tyrozyny, która stosowana bezpodstawnie, może powodować m.in. stany wzmożonego niepokoju.

Z uwagi na jej wpływ na neuroprzekaźniki i ogólne zdrowie psychiczne, zaleca się stosowanie l-tyrozyny doraźnie – w konkretnych sytuacjach. Wiele osób stosuje ją np. przy potrzebie wzmożonego wysiłku umysłowego (np. podczas nauki), ale także fizycznego (np. przygotowanie do zawodów). Długotrwała i regularna kuracja może przynieść wiele negatywnych objawów i nie jest zalecana.

Warto pamiętać także o tym, że w przypadku tego rodzaju związku należy szczególnie uważać na ich źródło pochodzenia – w trosce o własne bezpieczeństwo. W tym celu należy nabywać tego rodzaju produkty jedynie w oficjalnych źródłach sprzedaży, aby mieć pewność m.in. co do składu danego preparatu. Warto postawić na sprawdzone marki, takie jak np. sklep SFD, który posiada bogatą ofertę wszelkiego rodzaju suplementów diety i odżywek dla sportowców, nie tylko tych zawierających l-tyrozynę.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH