poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaAKTUALNOŚCICzy branie melatoniny ma jakieś skutki uboczne?

Czy branie melatoniny ma jakieś skutki uboczne?

Melatonina to inaczej rzecz ujmując hormon snu zwany także przez niektóre osoby hormonem ciemności. Jest on wytwarzany w szyszynce, a więc w naszej głowie, a jego największa ilość pojawia się w godzinach od 0:00 do 3:00. Dlatego też w tym czasie mamy do czynienia z największą sennością, chociaż oczywiście nie ma tu żadnej reguły. W przypadku wielu osób możemy bowiem mówić o zaburzeniach snu, a zwłaszcza dotyczy to osób starszych lub też osób, które pracują w trybie zmianowym, w tym również w nocy. Tak naprawdę więc melatonina na sen to podstawowa rola tego hormonu, ale nie jedyna.

Działanie melatoniny

Jest to hormon, w odniesieniu którego możemy mówić nie tylko o wspomaganiu snu, ale także o pewnych działaniach pobocznych i tychże działań wcale nie jest tak mało, a poza tym mają one dla nas dosyć spore znaczenie. O jakich zatem działaniach będziemy w tym miejscu mówili? Na pewno możemy w tym miejscu wskazać na:

  • melatonina to silny przeciwutleniacz, a zatem mowa jest o likwidowaniu wolnych rodników i opóźnianiu procesów starzenia się,
  • melatonina obniża ciśnienie krwi i prowadzi do znacznego wzmocnienia serca,
  • melatonina zapobiega takim chorobom jak zawały serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
  • wzmacnia odporność

Mowa jest zatem o bardzo pożądanych działaniach powodujących poprawę naszego zdrowia w wielu bardzo ważnych jego aspektach. Skutkiem braku odpowiedniej ilości owego hormonu może być depresja, padaczka czy też różnego rodzaju halucynacje. Tak więc gra warta jest świeczki i warto na pewno zadbać o to, aby owa melatonina znajdowała się w naszym organizmie we właściwych ilościach. Jednakże z drugiej strony wskażemy także na pewne grupy osób, którym odradza się wspomaganie suplementami zawierającymi tenże hormon. Mowa jest o kobietach w ciąży, o osobach z chorobami autoimmunologicznymi, o osobach chorych na niektóre nowotwory.

Skutki uboczne dawkowania melatoniny

Zasadniczo powiemy, że melatonina posiada bardzo dobre działanie dla ludzkiego organizmu i jest ona bardzo bezpieczna, ale z drugiej strony nie sposób nie wskazać na pewne działania niepożądane, z jakimi możemy mieć do czynienia. Melatonina skutki uboczne więc posiada, aczkolwiek na pewno nie występują one bardzo często, a poza tym nie są one bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. O jakich zatem skutkach ubocznych możemy w tym miejscu mówić? Na pewno należy wskazać na bóle głowy, zawroty głowy, pewne przygnębienie, obniżenie nastroju czy też nocne koszmary. Oczywiście owe skutki uboczne nie będą występować w odniesieniu do każdej osoby, a nawet powiemy, że występują one rzadko, aczkolwiek należy mieć tę świadomość, że mogą się one pojawić. Tenże hormon występuje w naszym organizmie w jego stanie naturalnym, aczkolwiek w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardzo szybkim tempem życia, mamy do czynienia z rozregulowaniem normalnego trybu funkcjonowania ludzkiego organizmu, a tym samym będziemy mówili również o wahaniach w poziomie owej melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS