Melatonina to inaczej rzecz ujmując hormon snu zwany także przez niektóre osoby hormonem ciemności. Jest on wytwarzany w szyszynce, a więc w naszej głowie, a jego największa ilość pojawia się w godzinach od 0:00 do 3:00. Dlatego też w tym czasie mamy do czynienia z największą sennością, chociaż oczywiście nie ma tu żadnej reguły. W przypadku wielu osób możemy bowiem mówić o zaburzeniach snu, a zwłaszcza dotyczy to osób starszych lub też osób, które pracują w trybie zmianowym, w tym również w nocy. Tak naprawdę więc melatonina na sen to podstawowa rola tego hormonu, ale nie jedyna.
Działanie melatoniny
Jest to hormon, w odniesieniu którego możemy mówić nie tylko o wspomaganiu snu, ale także o pewnych działaniach pobocznych i tychże działań wcale nie jest tak mało, a poza tym mają one dla nas dosyć spore znaczenie. O jakich zatem działaniach będziemy w tym miejscu mówili? Na pewno możemy w tym miejscu wskazać na:
- melatonina to silny przeciwutleniacz, a zatem mowa jest o likwidowaniu wolnych rodników i opóźnianiu procesów starzenia się,
- melatonina obniża ciśnienie krwi i prowadzi do znacznego wzmocnienia serca,
- melatonina zapobiega takim chorobom jak zawały serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
- wzmacnia odporność
Mowa jest zatem o bardzo pożądanych działaniach powodujących poprawę naszego zdrowia w wielu bardzo ważnych jego aspektach. Skutkiem braku odpowiedniej ilości owego hormonu może być depresja, padaczka czy też różnego rodzaju halucynacje. Tak więc gra warta jest świeczki i warto na pewno zadbać o to, aby owa melatonina znajdowała się w naszym organizmie we właściwych ilościach. Jednakże z drugiej strony wskażemy także na pewne grupy osób, którym odradza się wspomaganie suplementami zawierającymi tenże hormon. Mowa jest o kobietach w ciąży, o osobach z chorobami autoimmunologicznymi, o osobach chorych na niektóre nowotwory.
Skutki uboczne dawkowania melatoniny
Zasadniczo powiemy, że melatonina posiada bardzo dobre działanie dla ludzkiego organizmu i jest ona bardzo bezpieczna, ale z drugiej strony nie sposób nie wskazać na pewne działania niepożądane, z jakimi możemy mieć do czynienia. Melatonina skutki uboczne więc posiada, aczkolwiek na pewno nie występują one bardzo często, a poza tym nie są one bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. O jakich zatem skutkach ubocznych możemy w tym miejscu mówić? Na pewno należy wskazać na bóle głowy, zawroty głowy, pewne przygnębienie, obniżenie nastroju czy też nocne koszmary. Oczywiście owe skutki uboczne nie będą występować w odniesieniu do każdej osoby, a nawet powiemy, że występują one rzadko, aczkolwiek należy mieć tę świadomość, że mogą się one pojawić. Tenże hormon występuje w naszym organizmie w jego stanie naturalnym, aczkolwiek w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardzo szybkim tempem życia, mamy do czynienia z rozregulowaniem normalnego trybu funkcjonowania ludzkiego organizmu, a tym samym będziemy mówili również o wahaniach w poziomie owej melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen.