G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIGminne obchody 11 listopada

Gminne obchody 11 listopada

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, godność i niepodległość. 11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków. W całym kraju święto niepodległości jest upamiętniane poprzez różnego rodzaju uroczystości.

W Gminie Inowłódz obchody 11 listopada rozpoczęły się o godz. 09.00, uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Na zaproszenie Wójta Gminy Inowłódz Bogdana Kąckiego przybyły delegacje radnych, sołtysów, przedstawiciele OSP, stowarzyszeń, szkół, pracownicy kultury i urzędu gminy, reprezentacje instytucji współpracujących z samorządem, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy. Wyjątkową oprawę święta zapewnił także udział pocztów sztandarowych reprezentujących, placówki oświatowe i Ochotnicze Straże Pożarne oraz jeźdźcy konni ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni, na czele z pocztami sztandarowymi oraz jeźdźcami konnymi udali się ulicami Inowłodza do parku z „pamiątkową płytą” poświęconą rozstrzelanym mieszkańcom Inowłodza i okolic, gdzie uczestnicy uroczystości odśpiewał Hymn Narodowy. Następnie w przemówieniu okolicznościowym wystąpił Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki.
Kolejną częścią uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku przez przedstawicieli władz samorządowych Gminy Inowłódz oraz przybyłych licznie delegacji. Podczas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP Inowłódz. Po części oficjalnej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się do Sali OSP w Inowłodzu na program artystyczny przygotowany przez Gminny Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy Cekinki pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka w wspaniałym koncercie pieśni patriotycznej. Po każdym utworze rozbrzmiewały gromkie brawa, a na zakończenie miały miejsce owacje na stojąco i prośby o zagranie na bis. Obchody Święta Niepodległości były nie tylko chwilą powagi i zadumy, ale także radości z faktu, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.
Wójt Gminy Inowłódz składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tak ważnym dla Polski święcie – 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Tekst/Foto: E. Karwat

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH