G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaINOWŁÓDZGminne Obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji

Gminne Obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji

W Gminie Inowłódz tradycyjnie Obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Michała Archanioła w Inowłodzu.

Widowiskowo wyglądał też patriotyczny przemarsz z flagami pod pomnik pomordowanych mieszkańców gminy gdzie Pan Wójt Bogdan Kącki wszystkich powitał oraz powiedział kilka zdań o wolności.

„Wolność nie dana jest nam raz na zawsze. Z roku na rok mieliśmy wrażenie, że te słowa co raz mniej znaczyły. Nie jest tak jak wydawało się nam jeszcze 2 lata temu, że wolność jest raz na zawsze… Mam nadzieje, że nigdy nie będzie nam dane, naszemu pokoleniu, ani przyszłym pokoleniu przeżywać wojnę”. – powiedział Bogdan Kącki

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polski liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na sam koniec tego uroczystego wydarzenia zaśpiewał nam zespół dziecięcy CEKINKI pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka.

YouTube player

źródło – wikipedia.org

Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie[a] (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją[2][3].

Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi[4]. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką – spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość.

Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień[5]. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne[6].

Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 maja był król Stanisław August Poniatowski[7], istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy PotockiHugo Kołłątaj oraz sekretarz królewski Scipione Piattoli[7]. Według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH