piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaGóry Świętokrzyskie - przyroda, atrakcje, ciekawe miejsca

Góry Świętokrzyskie – przyroda, atrakcje, ciekawe miejsca

Góry Świętokrzyskie, w których kiedyś masowo wydobywano krzemień, to miejsca obfitujące w rezerwaty leśne, gdzie można spotkać lasy modrzewiowe, bukowe, cisowe i dębowe ze słynnym „Bartkiem”. Do atrakcji turystycznej należą też liczne tu jaskinie i wąwozy. Do tej pory odkryto w Górach Świętokrzyskich około 130 jaskiń. Dla miłośników historii niebywałą atrakcją będą muzea i miejsca pracy twórczej Mikołaja Reja, Stefana Żeromskiego czy Henryka Sienkiewicza.

Ze względu na ukształtowanie terenu w Górach Świętokrzyskich możliwa jest też wspinaczka skałkowa w Kadzielni, Górze Zelejowej, Stokówce, Ciosowej, Wykieniu, Tumlinie.

Szklaki turystyczne

Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 roku i jego wielkość to 7626 ha. Główna część parku to Łysogóry porośnięte dorodnymi lasami Puszczy Jodłowej. Przez park prowadzi popularny szlak turystyczny na Łysicę, na którym oprócz pięknej przyrody czuć ducha historii. Wędrówkę zaczyna się w Świętej Katarzynie od widoku klasztoru bernardynek założonego w drugiej połowie XV wieku. Po drodze oprócz bujnych lasów można spotkać pomnik Stefana Żeromskiego, źródełko św. Franciszka, które uznawane jest za cudowne oraz kapliczkę pod tym samym wezwaniem. Idąc dalej szlak wiedzie przez pomosty, schody, wąskie ścieżki. Im wyżej tym lasy są bujniejsze, głównie lasy jodłowe, które są symbolem Łysogór, czyli najwyższego pasma jakie posiadają Góry Świętokrzyskie. Szlak jest też pełen głazów tworzących rumowiska z głazów piaskowców kwarcytowych powstałych w wyniku wietrzenia powierzchni skalnych. Na wierzchołku Łysicy stoi krzyż z 1930 roku.

Dąb Bartek

Kilka kilometrów od Kielc przy drodze Ćmińsk – Samsonów – Barcza rośnie król Puszczy Świętokrzyskiej „Dąb Bartek”. Szacuje się, że dąb ma około 1000 lat, chociaż spory naukowców w tym temacie wciąż trwają. Natomiast pewne jest, że „Dąb Bartek” to najpotężniejsze drzewo w swoim gatunku rosnące w Polsce. Jego obwód pnia przy ziemi wynosi blisko 14m, wysokość 30m a rozpiętość korony 20x40m. „Dąb Bartek” szczęśliwie przeżył nie jedną polską historyczną „zawieruchę”. Legenda głosi, że w konarach drzewa zostało powieszonych dwóch powstańców z 1863 roku. Historycznym odniesieniem są dwa żeliwne odlewy Chrystusa Ukrzyżowanego, które umieszczono na dębie, aby pamiętać o tragediach, które dotknęły Polskę. Na jednym umieszczona data 1853 ma przypominać o epidemii cholery, która zabiła wiele ludzi w tym roku. Natomiast drugi odlew ma przypominać i upamiętniać ofiary i cierpienia jakich doświadczyli Polacy walczący o niepodległość w czasach niewoli.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH