20 edycja Kolorów Polski z bałkańskim akcentem

0
2896
Reklama

Podczas tegorocznego 20 Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski, który zawita do Inowłodza 20 lipca zagrają dwa zespoły muzyki folkowej: Babra Band z Węgier i polski Timingeriu. Scena będzie usytuowana jak latach ubiegłych pod zamkiem Kazimierza Wielkiego.

Od godziny 20 tradycyjne melodie węgierskie zaprezentuje zespół Babra Band, który składa się z pięciorga absolwentów Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jedyna w składzie kobieta jest wokalistką, gra też na kontrabasie. Artyści czerpią pełnymi garściami z tradycji Bałkanów. Dużą rolę przyznają instrumentowi strunowemu szarpanemu o nazwie tambura, pochodzącemu z Panonii, skąd trafił do sztuki węgierskiej i cygańskiej.

BABRA BAND /20.00

Wykonawcy:

Babra Band:

Dániel Koller – tambura /alto tambura /kontra tambura /samica /baglama /wokal

Dávid Pozsonyi – alto tambura /tambura /darbuka /tapan /wokal

Bence Babcsán – kontra tambura /klarnet /wokal

Veronika Varga – bass tambura /wokal główny

Benedek Réti – akordeon

W programie tradycyjne melodie węgierskie w opracowaniu zespołu: Dunjeranke, Semartin, Šaban, Domakine, Ej Čula Jasem, Simbil cveće, Darkino, Makedonsko oro, Oro pade, Majka Kćeru, Kolo, Graovsko Lepi Ivo

YouTube player
YouTube player
YouTube player
YouTube player
YouTube player

więcej na: http://www.pannonica.pl

Nareszcie lato i Festiwal 🙂

Opublikowany przez Kolory Polski Czwartek, 6 czerwca 2019

Drugi band, który zagra w Inowłodzu to Timingeriu.

Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Początki grupy sięgają wyprawy muzycznej do Rumunii w 2009. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą – stopem, na rowerach, barką czy samochodem.

KAPELA TIMINGERIU /21.30

Wykonawcy:

Kapela Timingeriu:

Katarzyna Kapela Timingeriu – skrzypce /wokal

Jacek Timingeriu – akordeon /wokal

Ewa Timingeriu – klarnet /wokal

Jakub Kurek – trąbka

Jędrzej Kuziela – instrumenty perkusyjne

Mikołaj Nowicki – kontrabas

Mateusz Rybicki – klarnet

W programie żywiołowa, prowokująca do tańca muzyka będąca naszą rodzimą interpretacją melodii cygańskich, bałkańskich i żydowskich: SherAba VineMazel Tov,Andre TireU RabinaDui Kamel ManSaposhkelekhMiro piranoFirn di mekhutonim aheymOdessa

YouTube player

Zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji:  na dużych scenach plenerowych,  scenach kameralnych, a także w ramach spektakli teatralnych i cyrkowych, kabaretów i innych nietypowych wydarzeń kulturalnych. Występowali już między innymi na: Pannonica Folk Festival w Barcicach nad Popradem, Carnivalu Sztukmistrzów w Lublinie, Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Busker Bus we Wrocławiu, we Wrocławskim Radio Ram czy na Schaubuden Sommer w Dreznie.

YouTube player


Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari, Rajzefiber, Joint Devision, Ślina), jazzowej (Rybicki/Kozera, EABS, Sundogs) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła). 

YouTube player

Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari, Rajzefiber, Joint Devision, Ślina), jazzowej (Rybicki/Kozera, EABS, Sundogs) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła). 

źródło – folibamanagement.com

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

16:00

  • INOWŁODZKIE PRZYSMAKI – KERiI w Inowłodzu
  • WIEJSKIE SMAKOŁYKI -KGW BRZUSTÓW
  • ANNA BEDNARCZYK I EWA NAGÓRSKA – RĘKODZIEŁO

18:00

  • TRZY SPOJRZENIA – WERNISAŻ A. LUTERACKA, T. CZARNECKI, J. LUTERACKI

Trwają też zapisy na wycieczkę 20 lipca: Trasa: Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała – Konewka – Inowódz – Łódź. Cena za osobę 50 zł. Organizatorem wycieczek jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

Reklama