niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCIKroniki z Królowej Woli wśród najlepszych

Kroniki z Królowej Woli wśród najlepszych

Kronikarze OSP Królowa Wola od kilku już lat należą do grona najlepszych kronikarzy w kraju. Spisywanie i dokumentowanie dziejów swojej jednostki rozpoczęli w roku 2016, kiedy to rozpoczęły się przygotowania do Jubileuszu 100-lecia jednostki.

Od tego czasu ciągle doskonalą swoją pracę, korzystając z warsztatów i doświadczenia kolegów i koleżanek, którzy prowadzą kroniki nawet już kilkadziesiąt lat. Kroniki z Królowej Woli wyróżnia też to, że obok głównej kroniki pisanej przez dh Tomasza Iskierkę, corocznie powstaje fotokronika z minionego roku, której opracowaniem zajmuje się dha Karolina Iskierka. Oczywiście poza głównymi autorami kronik należy docenić pozostałych druhów jednostki, którzy mając na uwadze istotę dokumentowania działalności jednostki dostarczają materiały m.in. w postaci notatek, zdjęć z akcji, czy wydarzeń w których jest im dane brać udział. Kronikarze co jakiś czas jakość swojej pracy weryfikują podczas konkursów kronikarskich na szczeblach: powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Ostatnio kronikarze z Królowej Woli wzięli udział w V Wojewódzkim Konkursie Kronik OSP i ZOSP RP województwa łódzkiego. Jego podsumowanie odbyło się w dniach 9-10 września w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim (pow. wieluński). Pierwszy dzień spotkania miał charakter integracyjny. Druhny i druhowie wspólnie poznawali dziedzictwo i historię Ziemi Wieluńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń jakie miały miejsce w pierwszych godzinach wybuchu II wojny światowej. Razem z gospodarzem terenu, starostą wieluńskim Panem Markiem Kielerem odwiedzili Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W tym dniu jako goście podziwiali również zmagania miejscowych druhen i druhów podczas Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Komornikach. Po powrocie do Załęcza Wielkiego kronikarze wzięli udział w krótkim spotkaniu organizacyjnym Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP i ZOSP woj. łódzkiego, któremu przewodniczy dh Henryk Burczyński.

W drugim dniu spotkania kronikarzy odbyła się uroczysta gala podsumowująca kolejną edycję Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP i ZOSP woj. łódzkiego. Do urokliwie położonego ośrodka nad Wartą przybyło wielu gości. Wśród nich m.in.: dh Adam Nowak – Wiceprezes ZG ZOSP RP, dh Artur Sterna – Wiceprezes ZOW ZOSP RP woj. łódzkiego, Członek ZG ZOSP RP, dh Janusz Małyszka – Członek Prezydium ZOW ZOSP RP woj. łódzkiego, dh Grzegorz Pietrzyński – Członek ZOW ZOSP RP woj. łódzkiego, dha Małgorzata Pawlik – Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP woj. łódzkiego, Pan Marek Kieler – Starosta Wieluński. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych przez druhnę Małgorzatę Pawlik – Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP woj. łódzkiego głos zabrali przedstawiciele zaproszonych gości.

Po przemówieniach przyszedł czas na zasadniczą część gali, czyli podsumowanie kronikarskiego konkursu. Protokół Komisji ds. wyboru najlepszych kronik OSP i ZOSP RP woj. łódzkiego odczytał jej Przewodniczący dr Andrzej Wróbel. Członkami Komisji byli również Andrzej Pol oraz dr Jarosław Stulczewski. Do oceny przedstawiono 24 kroniki, które wpłynęły z powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego, pabianickiego, radomszczańskiego, łódzkiego-wschodniego, sieradzkiego, wieluńskiego, bełchatowskiego, poddębickiego i łowickiego. Ocena zgłoszonych kronik odbyła się wg kryteriów opisanych w regulaminie konkursu. Po wnikliwej ocenie dokonano klasyfikacji kronik na wzorowe, wyróżniające, poprawne. Kronika OSP Królowa Wola znalazła się w gronie najlepszych kronik czyli wzorowych. Z powiatu tomaszowskiego do grona wzorowych zaliczono również kroniki z OSP Glinnik i OSP Tomaszów Maz.-Białobrzegi. Natomiast do kronik wyróżniających się zaliczono z naszego terenu kroniki OSP Łaznów i ZOP ZOSP RP Tomaszów Mazowiecki.

Podczas spotkania kronikarze jako amatorzy historycy pogłębili również swoją wiedzę, a to za sprawą referatów wygłoszonych przez doświadczonych badaczy historii pożarnictwa. Pan prof. Tadeusz Olejnik wygłosił wykład pt.: „Powstawanie jednostek OSP na ziemi łódzkiej na tle wydarzeń historycznych epoki.” Dr Jarosław Stulczewski przedstawił „Źródła do dziejów pożarnictwa Polski centralnej w zasobach archiwów państwowych”. Natomiast dr Krzysztof Latocha zainteresował kronikarzy tematem: „Rekomendowane wytyczne dotyczące prowadzenia kronik strażackich”.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH