Wiemy, że do Inowłodza i całej gminy przyjadą lub już przyjechali mieszkańcy przebywający czasowo za granicą. Sanepid rekomenduje maksymalne ograniczenie kontaktów z tymi osobami. Ponadto osoby te w razie wystąpienia objaw zarażenia Covid-19 powinny się zgłosić do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim pod nr. tel. 44 724 45 84
Ryzyko epidemii a konieczność kwarantanny
Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ludźmi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii. Kwarantanna może przyjmować różne formy i w razie konieczności obejmować konkretne obiekty (np. statek Diamond Princess) lub całe miasta. Taka kwarantanną na dużą skalę okazała się konieczna w przypadku epidemii koronawirusa w Wuhan.
W przypadku kwarantanny domowej zaleca się pozostanie w domu osób, które mogły wejść w kontakt z niebezpiecznym patogenem. Tego rodzaju izolacja o charakterze profilaktycznym dotyczy jednak osób, u których nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące objawy. Kwarantanna pozwala na monitorowanie stanu zdrowia w czasie potrzebnym na wylęganie potencjalnego wirusa. Pojawienie się objawów wskazujących na rozwijanie się choroby to sygnał, że konieczny jest kontakt ze specjalistą chorób zakaźnych i udanie się na badania.
Kto może zostać objęty kwarantanną domową?
Poddanie się kwarantannie domowej jest wskazane w konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:
- w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (w tym Chiny, Hongkong, Iran, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Włochy – o aktualnej sytuacji informuje GIS);
- miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;
- są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (zgodnie z powyższymi przesłankami) należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
- jeśli nie mamy objawów – skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną; zostaniemy zakwalifikowani do jednej z grup ryzyka z zaleceniem do kwarantanny domowej lub samokontroli stanu zdrowia przez 14 dni;
- jeśli mamy objawy (kaszel, gorączka i duszności) – w tej sytuacji konieczne jest poddanie się kontroli medycznej w placówce zajmującej się leczeniem i diagnostyką chorób zakaźnych.
Jak przebiega kwarantanna domowa?
W celu prawidłowego przeprowadzenia kwarantanny domowej należy przestrzegać środków ostrożności, które zminimalizują ryzyko przekazania patogenu innym osobom. W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni. W tym czasie należy ograniczyć wychodzenie z domu, unikać miejsc publicznych i kontaktów z innymi osobami, również rodziną. W przypadku kontaktu z innymi ludźmi zaleca się zachowanie odległości około metra.
Bardzo ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekowanie powierzchni, z którymi mamy styczność, a także wietrzenie mieszkania. Należy zachować należytą higienę w przypadku kaszlu (zasłaniać usta, a następnie myć ręce). Ważne jest obserwowanie objawów, ponieważ mogą one wskazywać na przeziębienie, grypę lub inną infekcję – nie zaś na zakażenie koronawirusem COVID-19.
źródło – www.medonet.pl