czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaIMPREZYŁżykwiat Kasztelański na inowłodzkim Zamku

Łżykwiat Kasztelański na inowłodzkim Zamku

Tegoroczny sezon turystyczny w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu tradycyjnie otworzy event edukacyjno-historyczny pn. Łżykwiat Kasztelański. Łżykwiat (daw. kwiecień) to gratka nie tylko dla miłośników średniowiecza, ale też atrakcyjna propozycja weekendowa dla rodzin z dziećmi.

Już 15 kwietnia na podzamczu zorganizowane zostaną rycerskie turnieje, a także widowiskowe manewry Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, stanowiące przygotowanie do największej historycznej inscenizacji w środkowej Europie – Bitwy pod Grunwaldem. W tworzenie widowiska zaangażowane są grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Organizacją Łżykwiatu Kasztelańskiego zajmuje się Kasztelania Inowłodzka wraz z Zamkiem Inowłódz.

Program Łżykwiatu Kasztelańskiego 2023:

10:00 – zapisy na turnieje 

12:00 – Turniej Łuku

14:00 – Oficjalne otwarcie wydarzenia. Prezentacja bractw.

14:30 – Manewry Chorągwi Ziemi Łęczyckiej 

15:00 – Turniej Miecza i Tarczy

17:00 – Turniej Kubba

16 kwietnia o godz. 12:00 w wieży inowłodzkiego Zamku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Regalia Kapituły Rycerstwa Polskiego”.

Warto nadmienić, że ekspozycja pamiątek KRP to największy zbiór przedmiotów związanych z rekonstrukcją i rekonstruktorami historycznymi od lat 90 XX w. Składa się na nią m. in. 50 tarcz herbowych bractw i grup rycerskich zrzeszonych w Kapitule Rycerstwa Polskiego. Wcześniej ekspozycja znajdowała się w Zamku Krzyżackim w Gniewie. Ich pozyskanie to wynik porozumienia podpisanego 30 października 2022 r. przez Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego, Panią Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Monikę Matusiewicz, Hetmana Wielkiego Kapituły Rycerstwa Polskiego Michała Lewartyna Wojtysiaka, członków Konwentu KRP Marszałka Marka Mojeckiego, Kanclerza Marcina Owczarczaka oraz Herolda Piotra Pastusiaka.

Godziny otwarcia Zamku w sezonie turystycznym:

Wtorek – piątek godz. 10:00-16:00

Sobota – niedziela, godz. 12:00-18:00

Poniedziałek – nieczynne

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -Radny Powiatu
Tomaszów Mazowiecki

Most Popular

Recent Comments

Obserwator on Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław on Kolejna porażka IKS