G-N8HC0LQYDH G-N8HC0LQYDH
niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaAKTUALNOŚCI"Misterium - Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał".

„Misterium – Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał”.

W czwartek na zamku w Inowłodzu odbył się również spektakl teatralny: „Misterium – Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał”, który poprzedził wystawę i wernisaż Mirosława Grzelaka.

Spektakl w całości przygotowali artyści z Teatru Łątka z Łodzi, a mianowicie Małgorzata i Artur Zajt.

DSC07138

Historia męki i zmartwychwstania zderzona z przypowieściami o wejściu do Królestwa Niebieskiego. Misterium zainspirowane teatrem średniowiecznym jest pięknym plastycznym widowiskiem i wspólnotowym przeżyciem godnym przed wielkanocnego czasu. Autorzy i wykonawcy, Małgorzata i Artur Zajt, tworzyli to przedstawienie przez trzy lata, posiłkując się licznymi lekturami, radami osób duchownych, świeckich znawców ikony i sztuki sakralnej oraz przysłuchując się potrzebom współczesnej ewangelizacji i katechizacji.

DSC07140

Poprzez „Misterium…” pragniemy odpowiedzieć na wezwanie Jana Pawła II: „aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus, Kościół potrzebuje sztuki. Musi bowiem sprawiać, aby rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna a nawet w miarę możliwości pociągająca”.

Więcej informacji na stronie: www.łątka.pl


O aktorach

Średniowieczna skromność i pokora zachęcają do anonimowości, ale przed nami obowiązek i przyjemność przedstawienia twórców i aktorów spektaklu. Jak to połączyć? – może o talentach… “…bo to są niezwykli ludzie, obdarzeni talentem i iskrą bożą, ogarnięci pasją, miłością, szacunkiem do teatru i widza…” – Małgosia Wiśniewska

Artur Zajt – reżyser, aktor, muzyk, moc i lokomotywa tego teatru Małgorzata Zajt – pedagog, filozof, aktorka, scenograf , wulkan energii i kreatywności Są małżeństwem zajmującym się teatrem od lat 80-tych. Ich pasją jest tworzenie spektakli lalkowych i upowszechnianie informacji, że teatr może jeszcze istnieć i być interesującym.

Do dyspozycji przy realizacji swojej misji mają: – wykształcenie: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Szkoła Muzyczna (skrzypce), Uniwersytet Łódzki – doświadczenie: reżyseria spektakli lalkowych , praca w teatrach instytucjonalnych w Krakowie, Wrocławiu, Kielcach, Łodzi (lata 1984-1993) i we własnym teatrze, praca w domach kultury i szkołach, prowadzenie edukacji teatralnej, uczestnictwo w kongresach, festiwalach i wielu przeglądach teatralnych (Artur jest laureatem Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i festiwali sztuki lalkarskiej) oraz – studia indywidualne (nad teorią i historią teatru, literaturą, duchowością chrześcijańską, pedagogiką twórczości, psychologią społeczną i plastyką).

“Zajmujemy się teatrem z daleka od teatru instytucjonalnego, medialnie obecnego, podporządkowanego polityce kulturalnej, a i alternatywnego, płasko – filozoficznego. Traktujemy teatr instrumentalnie jak język, którym mamy ochotę i zdolność mówienia. Nieprzystosowani ani do salonów, ani do ulicy… tworzymy. Zirytowani wieloma nurtami współczesnej sztuki, trwamy zakochani w Bogu, w sobie i w wielu nurtach dawnej sztuki.” Małgorzata i Artur Zajtowie

 

źródło – osm.szczecin.pl

DSC07144

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Obserwator NA Co dalej z TŁOKĄ?
Don Wacław NA Kolejna porażka IKS
G-N8HC0LQYDH